Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Uznávaný epidemiolog Vladimír Krčméry: Neztrácejme čas, nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog Vladimír Krčméry: Přijde třetí vlna pandemie, nebudeme stíhat pohřbívat
Zdroj: profimedia
koronavirus česko

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze opakovat chyby z loňského léta. Na první konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Andrej Babiš (66) s narážkou na loňské rozvolnění protiepidemických opatření. Kroky ve zdravotnictví jsou klíčové pro bezpečnost. Uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry varuje před třetí vlnou koronaviru, která by mohla mít 30-40procentní úmrtnost. Řekl to v rozhovoru pro Nový čas. 

"Současné mutace jsou ze 70 až 95 procent účinné na všechny směsi uvedené na seznamu WHO. Problémem jsou novější mutace, zejména jihoafrická, brazilská a indická. Ty mají sníženou nebo neznámou citlivost na léčbu, takže tady bych měl kromě očkování používat i další prevenci. Například státní karanténu, zákazy letů a podobně," řekl v rozhovoru pro Nový čas epidemiolog Vladimír Krčméry.

Epidemiolog současně vyžaduje, aby očkování bylo provedeno a dodržováno a aby bylo povinné. Zatím vakcína není povinná, ale když se změní varianty s 30 až 40 procentními úmrtnostmi, můžete očekávat posun. Ani tak na nátlak ministerstva zdravotnictví, ale na nátlak občanů, kteří mají ještě zbytek pudu sebezáchovy,“ pokračuje.

Andrej Babiš: Nesmíme usnout na vavřínech

Podle dat z neděle se vakcín v Česku aplikovalo téměř 7,23 milionu. Většina v ČR používaných vakcín jsou dvoudávkové, alespoň jednu dávku dostalo téměř 4,7 milionu lidí. Hotové ukončené očkování už má 2,53 milionu lidí.

"I když se situace vyvíjí optimisticky, nesmíme opakovat chyby z loňského léta. Zvlášť obezřetní musíme být, pokud jde o nové mutace viru," poznamenal premiér Andrej Babiš. Varování směřuje zejména na nakažlivější variantu nového koronaviru delta.

Vladimír Krčméry: Objeví se nová třetí vlna epidemie

"První epidemii s takzvaným wuchanským typem jsme měli ve dvou vlnách. Druhou epidemii s novým virem, britskou variantou, jsme měli zatím v první vlně. Pokud se budeme na přelomu srpna a září chovat rozumně, vyhneme se tomu, čemu Italové říkají černé září, tedy druhé vlně britské varianty," dodal s tím, že bychom neměli ztrácet čas oslavami konce druhé vlny pandemie.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy