Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Uzavřeli první školu: Vojtěch promluvil o nákaze mezi žáky a dalším testování

Zdroj: Pixabay
covid

Ministerstvo zdravotnictví nebude pokračovat v plošném testování žáků a studentů ve školách. Záchyty případů jsou totiž malé a někdy i klesají. Na podzim se však testování může ještě zopakovat. Sdělil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy koronavirem nerostou, naopak někde klesaly. Ministerstvo zdravotnictví proto zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat. Uvažuje ale o tom, že by se na podzim ve školách screeningové testování na covid-19 zopakovalo. Šlo by zřejmě o dva termíny, zatím to ale není zcela jasné. Na tiskové konferenci to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tři kola testování ve školách odhalila 438 pozitivních případů covidu-19, 290 na základních a 148 na středních školách. Celkově bylo provedeno téměř 3,2 milionu testů Incidence. Počet pozitivních případů v přepočtu na 100.000 testů tedy je 13,8. Za rizikovou hranici, při níž by testování mohlo pokračovat, ministerstvo už dříve označilo 25 případů. Z testů na základních školách byla incidence 11,8 případu a na středních 20,6. Například v Karlovarském kraji ale byla incidence na středních školách více než 200. Podle Vojtěcha se tam ale situace lepší, navíc podle něj jde o "hru malých čísel", protože absolutní počet nákaz je nízký.

Nejvíce nakažených je na středních školách

Počet potvrzených případů ve školách podle Vojtěcha odpovídá trendu šíření nákazy v celé populaci. Záchyt podle něj není dramatický. "Pokud jde o strukturu zátěže ve školách podle pozitivních záchytů, vyšší zátěž byla identifikována na středních školách, potažmo vyšších odborných školách, což opět odpovídá tomu celkovému stavu v populaci, kdy víte, že nákaza se nejvíc šíří zejména mezi lidmi plus 16 až 29 let,“ řekl.

V tuto chvíli podle něj proto ministerstvo zdravotnictví nepočítá s plošným pokračováním testování ve školách. Panuje shoda, že se může přistoupit k testům na lokální úrovni, tam, kde to tak vyhodnotí krajská hygiena, řekl. Screeningové testování by se podle něj na podzim mělo zopakovat tak, aby se s časovým odstupem prověřilo, jak se šíření nákazy dál vyvíjí. Asi by to byla dvě kola během podzimu, ale ještě se o tom diskutuje, dodal.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo 1,4 milionu dětí.

Celkově přibylo od začátku září do úterý 4312 nových případů, záchyty ve školách tvoří asi desetinu. Ve školním věku pět až 19 let je ale více než 34 procent nově odhalených případů. Nejhorší epidemická situace je od začátku září podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška v Praze a Karlovarském kraji, zejména v okrese Karlovy Vary. Tam ale nových případů už ubývá.

Uzavřeli první školu

Kvůli zvýšenému počtu nakažených koronavirem byla v pondělí zavřena ZŠ Chmelnice v Praze 3. Žáci tak musí deset dní absolvovat distanční výuku. Podle vyjádření ředitele školy Václava Havelky však nejde o karanténu a děti se tak mohou volně pohybovat mimo školu.

Související články

Další články