V dnešní době se bohužel čím dál tím více stávají případy, kdy ve školách, školkách, nebo jiných institucích dochází k různým dramatickým a vyhroceným situacím, které ohrožují na životě ty nejvíce bezbranné, a to děti.

Česká veřejnost bohužel také zažila podobný případ, kdy byly na životě ohroženi ti nejmladší. Možná si mnozí z vás pamatují případ, který otřásl Českem. Pobodaná vychovatelka tehdy děti chránila svým vlastním tělem před narušenou ženou.

Situace byla o to horší, že si narušená žena vzala jako rukojmí malou holčičku. Kvůli těmto skandálům už před dlouhou dobou vyvstala nejedna otázka, jak chránit naše děti před takovými individui a jestli je to vůbec možné.

Mateřská škola v Brně v Ivanovicích se rozhodla, že takovým případům bude předcházet a nedovolí, aby se něco podobného příště opakovalo třeba u nich. Tato instituce vybavila svůj objekt bezpečnostním systémem.

V této školce mají rodiče nebo osoby, které jsou oprávněny vyzvedávat děti ze školky čipové identifikační karty. Po přihlášení musí ale ještě ověřit svoji identitu přes takzvaný hlasový komunikátor. Je to hlavně kvůli tomu, aby nedošlo ke zneužití karty, kdyby ji někdo z rodičů náhodou ztratil.

Identitu lidí, kteří jsou oprávněni vyzvedávat děti ze školky, kontrolují navíc kamery. „Celý hlasový identifikační systém lze nahradit nebo doplnit vstupní nástěnnou klávesnicí, kdy se dveře otevřou až po zadání hesla,“ tvrdí Pavel Fiala, generální manažer projektů společnosti Trade Fides, která bezpečnostní systém do školy dodala.

Další věcí, která děsí rodiče dětí je to, aby se jejich ratolesti dostaly v pořádku do svých domovů, aniž by se po cestě staly obětí nějakého únosu či přepadení. Pro tyto případy existuje asistenční systém pro seniory provozovaný Městskou policií v Brně.

Tento projekt vznikl opět ve spolupráci se společností Trade Fides a je určený pro seniory, ale dá se aplikovat i na děti. Dítě nebo senior u sebe nosí malou komunikační jednotku nebo jiné vstupní zařízení. Jako komunikační jednotka může být použit mobilní telefon nebo komunikační hodiny. „V jakékoliv kritické situaci stačí stisknout tlačítko SOS,“ vysvětluje Fiala.

Celý systém je velmi vyspělý a dokáže například detekovat pád nebo situaci, kdy dotyčný není schopen zmáčknout tlačítko SOS. Zdá se, že bezpečnost dětí a seniorů je pro mnohé lidi na prvním místě a existují systémy, které se snaží eliminovat jakékoliv nebezpečí.