Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Už je to definitivní: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, vzkazuje Brusel do Česka

Zdroj: Facebook
babiš vs. eu
Brusel v pátek do Česka zaslal konečnou verzi auditu, který prověřoval dotace pro Agrofert a střet zájmů premiéra Andreje Babiše (65, za ANO). Ten sice tvrdil, že se ještě nejedná o konečný dokument, mluvčí Evropská komise ale jeho slova vyvrátil.

Andrej Babiš prožívá nelehké dny. Do Prahy dorazila definitivní verze prvního z auditů, který prověřoval jeho střet zájmů. Český premiér podle dokumentu ve střetu zájmů je a Evropská komise potvrdila závěry z předběžného auditu starého půl roku.

"Skutečně jde o finální zprávu. Nejdříve musíme – v daném termínu – zaslat český překlad zprávy. Poté budou mít české úřady dva měsíce na to, aby zaslaly zprávu, jak plní obsažená doporučení,“ řekl mluvčí komise Radiožurnálu.

Podle komise je Babišovo chování v rozporu s unijními pravidly. Jako šéf vlády má vliv na dotační politiku, z ní potom díky Agrofertu, ačkoliv holding vložil do svěřenských fondů, profituje.

Důsledkem auditu by mohlo být zpochybnění dotací pro Agrofert z minulosti i těch budoucích. Česko by mohlo již proplacené dotace vracet.

"Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon 'lex Babiš' byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů," prohlásil Babiš v České televizi ještě předtím, než na finální audit týdeník Respekt upozornil.

Související články

Další články