Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Už chybí jen prapory a pochodně, říká o hymně SPD Ivo Šmoldas

Petr Kolář se propůjčil SPD.
Zdroj: Tomio Okamura - hnutí Svoboda a přímá demokracie
REAKCE

Sociální sítě ve čtvrtek a pátek rozparádila předvolební, údajně vlastenecká písnička hnutí SPD, jemuž se svým zpěvem propůjčil rocker Petr Kolář. Pro většinu umělců bylo pod úroveň vůbec na něco takového reagovat, známý glosátor politického dění u nás Ivo Šmoldas (66) ale neměl zábrany. V písničce mu chybí už jen typické znaky pro nacistickou NSDAP.

Petr Kolář a jeho reklama na SPD

„Za lidi férově hrát, chránit svůj národ, svůj státČeskou vlajku nedat za jinou, přát jí nad rodnou krajinou, svobodně, radostně vlát. Společně procházet životem v hojnosti, vykročit ke štěstí, k cíli jít s radostí, a srdce do toho dát, celé srdce do toho dát,“ pěje hrdě rocker Petr Kolář. Připojil se tak k vybrané společnosti Evy a Vaška a Olivie Žižkové, kteří pro hnutí zpívali dřív.

Některým lidem se pro politické účely zplozený hudební výtvor Káji Maříka líbí. Jiným však ne. Sám Petr Kolář se po návalu kritiky na svou adresu brání, že ho jen oslovila písnička a s hnutím SPD jinak nemá nic do činění. Ovšem kromě toho, že se jím nechal zaplatit a vystoupil na jeho mítinku, kde novou písničku po boku neochvějného lídra hnutí naživo zanotoval.

Ta je udělaná jako podle manuálu na zaručený hit a klip zase vizuálně připomíná reklamy na různé řetězce potravin či výrobce mouky. Sluncem ozářenou krajinu střídají výhradně neLBTQ rodiny a často v pozadí vlající česká vlajka, muž se zahradním náčiním, jiný s pilou, tančící senioři, obrázky trhání zralých hroznů, nálety na české pamětihodnosti a podobně. Nechybí ani časté záběry na Tomia Okamuru a podle diskutujících se mu téměř daří někdy vypadat i sympaticky.

Ivo Šmoldas: Už chybí jen boj za čistotu rasy

„Zaslechl jsem to na internetu. Je to samozřejmě dílo prvotřídního básnictví. Žasnu nad tím. Má SPD prapor, znak a pochodeň? Určitě by je měli mít. A ještě by mohli bojovat za čistotu rasy,“ řekl eXtra.cz posměšně překladatel, básník a glosátor Ivo Šmoldas.

Naráží tím samozřejmě na NSDAP válečného zločince Adolfa Hitlera. Hnutí SPD se často přirovnávání k nacistům brání a hájí se tím, že je jen silně provlastenecké. Řada lidí ale vnímá vlastenectví úplně jinak a politický podnik Tomia Okamury považují za nesnášenlivý, útočící na skupiny obyvatel (Romy, uprchlíky, muslimy nebo homosexuály), v čem podle nich radikály z řad hnědších stran připomínají.

Ministerstvo vnitra opakovaně hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury označuje ve zprávě o extremismu a předsudečné nenávisti za nejvýznamnější uskupení s dominujícími „xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky“. To Okamura odmítá.

Pionýři, vpřed!

„Opakuje se tam stále dokola vlast, připomíná mi to okřídlené K budování a obraně vlasti buď připraven. Známe to dobře už z Pionýra. Je tam tedy vše, co tam má mít,“ dělá si Šmoldas z klipu dál legraci.

A je mu líto, že se ve videu neobjevil i „hrdina hnutí“, respektive jeho příznivec, který mu svým činem, blokádou železničních kolejí a následnou zoufalou snahou narafičit čin na islamisty, neudělal dobrou službu.

„Pořád s dojetím vzpomínám na onoho českého teroristu, příznivce SPD. Zastoupil vlastně islámské teroristy, aby se nemuseli namáhat. Bylo to od něj hezké. Je to vlastně altruista,“ dodal ironicky k důchodci Jaromíru Baldovi.

Skvělý marketing?

Někteří odborníci však upozorňují, že na rozdíl od jiné opozice má Tomio Okamura skvěle zvládnutý marketingový plán. Stejně jako Andrej Babiš. Oba prý moc dobře vědí, na koho cílí a svým voličům poskytují dokonalý servis…

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy