Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Uvolnění se nekoná, lockdown se prodlužuje: Počty nakažených zmírnění nedovolují

rozhodnutí
Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda na mimořádném jednání. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) novinářům řekl, že pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla v počtu nově nakažených promítnout zpřísněná opatření přijatá koncem prosince.

Pravidla, mezi něž patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, uzavření služeb a řady obchodů či omezení výuky ve školách, v zemi platí od 27. prosince. Vláda opatření přijala před vánočními svátky, platit měla do 10. ledna. Počty nově nakažených ale v posledních dnech dosahují rekordních maxim od březnového vypuknutí epidemie.

Vládní opatření ale nově umožní návštěvy v nemocnicích. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor, informoval Jan Blatný. V případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory, dodal ministr.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček připravuje speciální program kompenzací pro lyžařská střediska. V pondělí jej představí vládě. Kvůli prodlouženým restrikcím nemohou nadále fungovat lanovky a vleky, skiareály zůstanou uzavřené.

Plošné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu. Podle jeho úřadu se daný typ testování osvědčil zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků. Do čtvrtečního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950 000.

Testy ve středu odhalily 17 668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132 725 lidí, to je také dosud nejvíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den, z nich 1061 je ve vážném stavu.

Související články

Další články