Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Veronika Kašáková o krutém osudu syna s nemocí: Strach a myšlenky na nejhorší

Veronika Kašáková
Zdroj: S povolením V. Kašákové / koláž eXtra
síla

Před pár týdny se stala Veronika Kašáková (31) novopečenou maminkou syna Matyáška, kterému několik dní po porodu diagnostikovali vážné onemocnění metabolismu zvané fenylketonurie a radost vystřídal strach, o kterém se nebojí veřejně mluvit. Svými slovy je navíc pro spoustu dalších maminek, které si procházejí stejným strachem, velkou inspirací a podporou.

Veronika Kašáková si prochází těžkou životní situací. Po porodu syna Matyáše si musela vyslechnout zprávu, kterou nechce slyšet žádný rodič. Matyáškovi byla diagnostikovaná nevyléčitelná porucha metabolismu, která zahrnuje celoživotní dietu.

S diagnostikou syna se Veronika svěřila na svých sociálních sítích, kde ji lidé zahrnuli podporou. Nyní věnovala příspěvek i dalším maminkám, které si procházejí stejnou situací, promluvila o strachu i nejhorších myšlenkách.

"Největší životní výhra je, když se vám narodí zdravé dítě... bezesporu. Zdraví dítěte, které mám já, mám v rukou já, naše rodina, později jeho kolektiv a především pak on sám," sděluje.

Veronika a její partner jsou takzvaní zdraví přenašeči této nemoci. O čemž neměli ponětí, pak byla pětadvacetiprocentní šance, že se fenylketonurie u jejich dítětete projeví.

"Zodpovědnost máme všechny mámy, to je jasné, ale u PKU dětí to hold dostanete černé na bílém po 7 dnech života vašeho miminka. Musíte tohle všechno, říkají lékaři (rozuměj dlouhý seznam), nebo nedej bože se stane tohle....

Mávám všem mámám, co nemusí tohle všechno, aby se nedej bože stalo tohle a tohle...

A objímám a tisknu pevně a ještě pevněji všechny mámy, které musí tohle všechno jako teď my, aby se nedej bože... Vždyť vy víte..," svěřila se Veronika.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy