Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Uvízlí čeští horolezci v Pákistánu: Jakub a Petr mohou být rádi. Vyjednávání má šťastný konec

Zdroj: Se souhlasem Jakub Vlček - Race around the World by Bike
horolezci

Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvízli na hoře Rakapoši v Pákistánu. Na Twitteru to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), návratu podle něj předcházelo obtížné vyjednávání. Horolezce v Pákistánu zadržovaly místní úřady kvůli nezaplacené záchraně.

"Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů," napsal Kulhánek. Poděkoval svým kolegům za výbornou diplomatickou práci a pákistánské straně za vstřícnost. Zdůraznil, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání.

S horolezci bylo v kontaktu české velvyslanectví v pákistánské metropoli Islámábádu. Ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že postupuje podle zákona o zahraniční službě. Stát podle tohoto zákona poskytuje pomoc občanovi, který se v zahraničí ocitl v nouzi v důsledku mimořádné události, jako je například závažné onemocnění, hospitalizace, úraz, havárie či ztráta dokladů, pokud o to požádá a není schopen řešit svou situaci vlastními silami. Za stav nouze nelze podle mluvčí ministerstva Mariany Wernerové považovat, když někdo přicestuje do zahraničí bez dostatečných finančních prostředků na cestu a pobyt.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ČTK sdělila, že velvyslanectví a pracovníci ústředí resortu poskytovali standardní konzulární ochranu včetně pomoci s komunikací s pákistánskými institucemi a českou pojišťovnou. "Oba muži zaplatili zatím pouze poplatky ve výši 4500 USD (zhruba 100.000 korun). Uhrazení zbývající dlužné částky se teprve bude řešit. V tuto fázi již jde o soukromoprávní věc obou dotčených," poznamenala.

Drahá záchranná operace

Horolezci Jakub Vlček a Petr Macek a jejich místní kolega uvázli v polovině září na hoře Rakapoši v asi 6900 metrech nad mořem. Po třech dnech je z hory snesl vrtulník pákistánské armády. Pojišťovna Uniqa odmítla záchranu zaplatit, protože horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění.

Vrtulník snesl horolezce z hory ráno 15. září. Vrchol vysoký 7788 metrů před tím zdolali, o pomoc požádali při sestupu. Vrtulníky po nich pátraly několik dní. Po přepravení z hory zůstávali ve městě Gilgit. Ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir podle místního listu Dawn uvedl, že záchranná operace stála tři až čtyři miliony pákistánských rupií (zhruba 386.000 až 515.000 Kč).

Související články

Další články