Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Uvězněna v dětském těle: Indka přestala růst krátce před svými druhými narozeninami

Ajifa (uprostřed dole) se svými mladšími sourozenci.
Zdroj: Archiv

Na první pohled Ajifa Khatun vypadá jako úplně obyčejná holčička, která si ráda hraje se svými bratry a sestrami a občas dostane pusu od své milující matky. Ve skutečnosti je jí však už 19 let.

Ajifa, která váží jen necelých 8 kg a stále se nedokáže ani sama najíst, přestala růst těsně před svými druhými narozeninami.

„Když se v roce 1994 narodila, byla zdravá. Normálně začala chodit i mluvit, jenže pak se její vývoj náhle zastavil. Lékaři nám nejprve tvrdili, že brzy začne znovu růst, ale to se nestalo. Následně přišli s tím, že jde o rakovinu, a ještě později mluvili o hormonální poruše. Dodnes nám nikdo nedokázal říct, co přesně jí je,“ vzpomíná její matka Apila.

Vědci se domnívají, že Ajifa by mohla trpět takzvaným Laronovým syndromem – vzácným genetickým onemocněním, pro které je charakteristická necitlivost organismu na růstový hormon.

Ajifina slovní zásoba se omezuje na „maa“ (výraz pro matku), „baba“ (výraz pro otce) a „didi“ (výraz pro sestry). Její IQ je nižší než 20, což odpovídá hluboké mentální retardaci. Místo aby stejně jako její vrstevníci chodila do školy či do práce, tráví své dny dováděním s místními dětmi.

„Moc nekomunikuje, ale dobře ví, co se kolem ní děje. Umí se radovat ze života a má stále úsměv na tváři, ale vidět ji v tomhle stavu je srdcervoucí,“ uzavírá Apila.

Související články

Další články