Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Utratili posledního bílého nosorožce: Sudán z Dvora Králové marně bojoval o život

Sudán byl poslední samec svého druhu.
Zdroj: twitter.com
Svět přišel o nosorožce severního bílého. V pondělí zahynul v rezervaci Ol Pejeta v Keni poslední žijící samec tohoto druhu. Sudán od loňska bojoval s infekcí v noze a jeho stav se nelepšil. ZOO Dvůr Králové, které nosorožec patřil, se tak rozhodla ho utratit.

Veterinární tým nechtěl prodlužovat Sudánovo utrpení, a tak přistoupil k eutanázii. Byl to poslední samec nosorožce severního bílého, který na světě žil. Bohužel se pečovatelům nepodařilo zbavit ho infekce v noze, která ho sužovala od loňského roku.

Naděje na záchranu druhu ale ještě existuje. Zbývají ještě dvě samice, které se rovněž nacházejí v keňské rezervaci a také patří ZOO Dvůr Králové. Ty se Sudánem a dalším samcem Sunim přicestovaly do Afriky v roce 2009, zoologická zahrada je tam přemístila s cílem zachránit ohrožený druh.

„Sudán byl v posledních měsících pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí doprovázeným rozsáhlými lézemi na kůži. Jeho zdraví se výrazně zhoršilo v posledních 24 hodinách, kdy se nebyl schopen postavit,“ sdělil Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo.

Vědci už hledají způsob, jak provést umělou reprodukci. Už dříve totiž Sudánovi, kterého v rezervaci před pytláky dokonce střežila armáda, odebrali vzorky spermatu. Pokud to vyjde, nosorožec severní bílý přežije.

Související články

Další články