Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Útoky z 11. září dodnes provázejí konspirační teorie: Duch bin Ládina ožívá

Útoky z 11. září dodnes provázejí konspirační teorie: Duch bin Ládina ožívá
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
WTC
Přesně před 19 lety se odehrál 11. září útok na World Trade Center, tedy budovy zvané dvojčata. Newyorský Manhattan byl tehdy svědkem brutalitou i rozsahem dosud nepřekonaných teroristických útoků, při kterých zemřely téměř tři tisíce lidí. Jde o jednu z největších tragédií v novodobé historii, které se dlouhodobě věnují konspirátoři. Ti přišli hned s několika teoriemi.

Jen stěží se dá představit tragičtější událost než teroristické útoky, které se odehrály 11. září 2001. Na pád budov Světového obchodního centra se okamžitě zaměřili přívrženci konspirací, z nichž někteří dodnes šíří zprávy o tom, jak to všechno vlastně bylo.

Konspirací se zjevilo skutečně mnoho – od těch primitivních xenofobních až po zdánlivě sofistikované tvrzení ze světa fyziky. Drtivá většina z nich se ale snažila dokázat jedno – za pád budov může americká vláda nebo Izrael.

K teroristickému činu se přiznala Al-Káida, ani to ale nezabránilo rozšiřování konspiračních teorií. Zda je podle vás některá z nich uvěřitelná, můžete posoudit sami.

Dick Cheney zakázal zásah

Bezprostředně po útoku se lidé zajímali, proč proti uneseným letadlům nezasáhly stíhačky americké armády, která má nejlépe vyzbrojené vzdušné síly na světě. Podle oficiální verze Severoamerické velitelství protivzdušné obrany vyslalo dvě stíhačky, aby letadla našla. Akce se ale nepovedla, protože teroristé vyřadili transpondéry a zmizeli tak z radarů. Konspirátoři si ale myslí, že stíhačky dostaly od tehdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho pokyn zůstat na zemi a nezasahovat.

Zásah raketou

Teoretici se snaží si vysvětlit i zdánlivě jasnou odpověď na otázku, co se stalo s dalšími dvěma letadly. Jedno mělo narazit do budovy Pentagonu a druhé se zřítilo do pole v Pensylvánii. V oficiálním dokumentu se píše, že únosce přemohli sami pasažéři a následný chaos na palubě způsobil pád letounu. Odpůrci tohoto tvrzení si ovšem myslí, že vzhledem k nenalezeným troskám letadel šlo o zásah rakety, která způsobila, že se kusy letadel rozptýlily po okolí.

Záměrná demolice WTC

Podezřele rychlý pád budov WTC je dalším bodem, který konspirátory zaujal. Nárazy letadel a následný požár poškodily nosné části budov tak silně, až se zhroutily, podle teoretiků je ale vše jinak a dle jejich tvrzení šlo o řízenou demolici díky dopředu umístěným náložím.

Konflikt na Středním východě

Jedna ze slavných konspiračních teorií uvádí, že útoky byly součástí většího izraelského spiknutí, které chtělo USA zatáhnout do konfliktu na Středním východě. Mluví se v ní o tom, že na 4 tisíce Židů, kteří ve Světovém obchodním centru pracovali, zůstalo v den útoků doma. O akci byli tedy údajně informováni předem izraelskou tajnou službou Mossad. Pravdou ale je, že mezi oběťmi kolapsu dvojčat byly i desítky Židů a jejich příběhy byly zdokumentovány v televizi i v novinách.

Núr bin Ládin varuje

Núr bin Ládin, neteř Usámy bin Ládina, který měl útok na dvojčata na svědomí, pro list New York Post tvrdí, že se 11. září může opakovat. Prý se tak stane, pokud nebude jako prezident znovu zvolen Donald Trump, který podle ní jako jediný dokáže ochránit Ameriku.

„Trump ukázal, že chrání Ameriku i Evropu ničením teroristů ještě předtím, než dostanou šanci zaútočit,“ vysvětlila Núr s tím, že pokud volby vyhraje Trumpův oponent Joe Biden, bude se teroristům v Americe naopak dařit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy