Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Útoků zmijí v Česku přibývá. Hlavně rány nezaškrcujte, varuje lékař

Zmije sama od sebe na člověka nezaútočí.
Zdroj: Profimedia.cz
OBAVA
V Česku přibývá případů hadích uštknutí. Ročně jich jsou desítky, jen letos už jich bylo patnáct. Nejčastěji se tento plaz vyskytuje v zalesněných horských oblastech. Mnoho lidí ale netuší, jak se po uštknutí zachovat...

"Patnáct zmijích uštknutí bylo evidováno od začátku roku na území České republiky," řekl portálu Novinky.cz vedoucí Toxikologického centra Jiří Valenta. Po uštknutí zmijí vznikne v osmdesáti procentech otok, v těžkých případech dojde u člověka k anafylaktickému šoku.

Za posledních dvacet let naštěstí žádný had člověka nezabil. Zmije se vyhřívají na pasekách nebo v lesích na kamenech. „Za rok 2019 zatím evidujeme patnáct uštknutí. Jedná se ovšem pouze o nám hlášená a registrovaná uštknutí. Odhaduji, že celkově jich může být dvojnásobek,“ pokračoval vedoucí Toxikologického centra 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Valenta. Statistiky uvádějí, že za celý loňský rok uštkla zmije 23 lidí.

Zmije uštkne nikoliv proto, že by šlo o úmysl, ale spíše při pocitu ohrožení. „Pokud k tomu dojde, v místě je vidět vkus jedových zubů, dva vpichy, výjimečně jeden pouze jedním zubem, cca 0,8 – 1,2 cm od sebe,“ upřesnil Valenta s tím, že celkovými příznaky jsou nevolnost, zvracení, bolest břicha.

S místem na těle, kde had člověka zasáhl, se nesmí manipulovat a podvazovat. „Vůbec se nepokoušíme ránu vypálit nebo vysát! Nutná je také návštěva zdravotnického zařízení. U dětí a při rychle vznikajících příznacích je potřeba rychlá zdravotnická pomoc,“ dodal Valenta.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy