Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

ÚTOK NA MAJETEK: Primátor Hřib bude kontrolovat, zda BYDLÍTE VE SVÉM BYTĚ

Zdeněk Hřib cítí, že má naději.
Zdroj: G.cz
Nový zákon?
Primátor Zdeněk Hřib (37) chce začít zjišťovat, zda ve svém bytě opravdu bydlíte, nebo ho máte jen na investici do budoucna. Praha bude lidi kontrolovat pomocí elektroměrů. Když svůj byt nevyužíváte, bude vám v budoucnu hrozit vyšší daň.

Podle primátora Hřiba z Pirátské strany se připravuje několik opatření, jak snížit ceny pražských bytů. Dohromady se společností PRE připravují analýzu, podle které odhalí, kolik bytů si majitelé koupili jen na investici a nechávají je prázdné. To se dozvědí díky odečtu elektroměrů. Vlastníkům, již toto dělají, může hrozit vyšší daň z nemovitosti.

Pro Aktuálně.cz Zdeněk Hřib uvedl, že se zatím neví, kolik bytů je prázdných, protože jsou zde dva tábory. Jedni tvrdí, že jich je zanedbatelný počet, druzí tvrdí opak.

Ovšem problém je, že není moc jednoduchých způsobů, jak zjistit, kolik takových bytů je. Pomocí anonymizovaných údajů společnosti PRE o spotřebě elektrické energie chtějí zjistit, jestli investiční byty v Praze představují tak velkou hrozbu, nebo ne. Přichází zde v úvahu daň na prázdné byty. Podobný problém s nezaplněnými byty totiž mají i zahraniční metropole. Vancouver v Kanadě to vyřešil pomocí "daně na prázdné domovy". Majitel bytu, který nedokáže doložit, že v předchozím roce strávil alespoň šest měsíců v bytě, musí zaplatit dodatečnou daň, a to jedno procento z hodnoty nemovitosti.

Pokud se vlastník chce vyhnout dani, musí někdo mít v bytě nahlášené trvalé bydliště či platnou nájemní smlouvu. Podvodníkům s údaji hrozí pak vysoká pokuta. Takové opatření plánuje zavést i Toronto a podobně to funguje i v Německu či Austrálii.

Podle Hřiba by bylo takové řešení vhodné i pro Prahu. "V momentě, kdy budeme mít v ruce tvrdá data, která potvrdí, že je to problém, můžeme jít za ministerstvem financí nebo jiným ministerstvem, aby to začalo nějak reálně řešit," zmiňuje primátor. S návrhem na zavedení daně přišli už v předvolební kampani komunisté.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy