Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Utekli tornádu: Nejdřív všechno ztichlo, pak se ozval strašný zvuk, přežili jsme zázrakem

Tornádo na Moravě zasáhlo až sedm obcí.
Zdroj: Se souhlasem HZS Jihomoravského kraje, Se svolením Davida de Zabedroskyho, koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
Svědectví z Moravy

Silné tornádo, které řádilo ve čtvrtek večer, si vyžádalo několik lidských životů i zpustošené obce na jihu Moravy. Škody jsou obrovské a široká veřejnost se spojila a začala posílat peníze na dárcovské účty. Jeden z koordinátorů pomoci uvedl, že je řada domů před zřícením a že něco takového ještě neviděl.

To, že se v České republice objeví tornádo, očekával málokdo. Když se navíc jedná o tornádo, které s sebou nese vítr o rychlosti až 219 kilometrů za hodinu a ve zdevastovaném stavu po sobě zanechá sedm obcí na jihu Moravy, to nečekal téměř nikdo.

V noci ze čtvrtka na pátek se Moravou prohnalo velmi silné tornádo, které nemá v Česku obdoby. Nejvíce zasáhlo obce Lužice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Mikulčice, ale postihlo ještě tři další vesnice. Na místa katastrof přjíždějí stále další záchranáři a koordinátoři. Jedním z nich je i Josef Koláček, který pro Seznam Zprávy popsal, jaké jsou škody.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Mnoho domů není obyvatelných

Některé domy už teď nemají střechu a mají rozbořené části obvodových zdí. Jak tornádo prorazilo okny a dveřmi do domu, zdevastovalo, co stálo v cestě, a domy jsou natolik poškozené, že jsou neobyvatelné. Fakt jsem ještě něco takového neviděl,” říká Koláček.

Několik obyvatel nejvíce postižených obcí se podělilo o své zážitky s reportérkou ČTK. Vše proběhlo anonymně. Dívali jsme se s přítelkyní na televizi, venku pršelo, blížila se bouřka. Najednou všechno ztichlo, vítr přestal a pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak. Sotva jsme stačili odstoupit od okna a schovat se za stěnu, vyrazilo to celé okno. Kdybychom tam stáli, nejspíš bychom nepřežili," popsal čtyřicátník.

Přišlo to nečekaně

„Přišlo to úplně znenadání, trvalo to asi tři minuty. Snažili jsme se s dětmi schovat, naštěstí jsme všichni v pořádku. Azyl jsme našli u maminky, která tady také žije, ale jako zázrakem ji to nezasáhlo," popisuje další obyvatelka jedné ze zasažených obcí. Jejich rodinný domek nemá střechu a lze spatřit jen kovovou konstrukci. Okna jsou vymlácená, garážová vrata chybějí. Před domem stále stojí dvě auta, ale ta jsou zcela zničená.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy