Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Utajené kšefty s Rusy?! Hamáček odmítá, že by chtěl měnit Sputnik za Vrbětice

Jan Hamáček
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
Kauza

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odmítl informace serveru Seznam Zprávy, že chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit skandál související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014 za dodávky vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Hamáček takové tvrzení odmítl s tím, že je článek postavený na spekulacích a lžích. 

Zhruba před dvěma týdny vypukla diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Hamáček se podle Seznam Zpráv dostal do vážného podezření, že chtěl podíl Rusů na kauze Vrbětice zahladit. Jeho mise do Moskvy měla mít podle údajů jiný cíl. Zprávy přinesly informace o schůzce, která se konala 15. dubna večer v kanceláři ministra vnitra, a Jan Hamáček zde podle několika zdrojů vylíčil svůj plán na cestu do Moskvy.

Ministr vnitra, který byl v inkriminované době pověřen řízením ministerstva zahraničí, ve skutečnosti podle řady svědků chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mlčení o vrbětické kauze za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimira Putina.

Hamáček by měl rezignovat

Na celou situaci zareagoval také předseda ODS Petr Fiala, který vyzval ministra vnitra Hamáčka k rezignaci. Fiala považuje za neuvěřitelné, že tímto způsobem ohrožoval bezpečnost a důvěryhodnost Česka a snížil se k takovému odpornému obchodu. „Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice SPOLU považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru,“ uvedl v písemném prohlášení Fiala.

Na celou aféru zareagoval i samotný Hamáček. Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo," uvedl v dnešní tiskové zprávě. Dodal také, že v žádném okamžiku schůzky, která se konala 15. dubna, se neřešil žádný výměnný obchod s Ruskou federací. „Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci,” dodal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy