Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

USA stojí na straně Česka. Rusko by mělo za výbuch ve Vrběticích zaplatit, říká americký diplomat

USA stojí na straně Česka. Rusko by mělo za výbuch ve Vrběticích zaplatit, říká americký diplomat
Zdroj: Profimedia
Vrbětická kauza

Rusko by mělo zaplatit náklady za výbuch muničního skladu ve Vrběticích, který se stal v roce 2014. Tak zní názor mluvčího americké diplomacie podle webu EUobserver. Rusové mají na celou vrbětickou kauzu zcela jiný názor. Podle nich Praha postupuje v diplomatickém konfliktu s Moskvou na objednávku a její počínání nemá s diplomacií nic společného.

Kauza ve Vrběticích velmi zatočila s českými a ruskými vztahy. Ale nejen s nimi. Mnoho států, jako například Slovensko, Litva či Lotyšsko, začalo reagovat na událost tím, že v rámci solidarity s Českem vyhošťuje ruské diplomaty z tamních ambasád.

K celé události se navíc vyjádřil i mluvčí americké diplomacie. Podle něj byl útok znepokojující a spojenci musí vyslat jasnou zprávu o tom, že na nebezpečné ruské činy bude přijata odpovídající reakce. „Rusko by mělo zaplatit za útok na muniční sklad ve Vrběticích, překročilo hranice,“ řekl dle serveru EUobserver mluvčí americké diplomacie.

Takové chování nesouvisí se zdravým rozumem

Na celou událost má ale zcela jiný názor Rusko. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Vladimirovny Zacharovové postupuje Praha v diplomatickém konfliktu s Moskvou na objednávku a její počínání má s diplomacií pramálo společného. „Je to objednávka takového chování. V žádném případě to nesouvisí se zdravým rozumem, s pragmatikou, s diplomacií už vůbec ne. Zpracovává se objednávka, protože jinak logiku věcí vysvětlit nelze,“ uvedla podle agentury TASS Zacharovová. 

Když v sobotu vyhostila Česká republika 18 pracovníků ruské ambasády, Moskva zareagovala tak, že vyhostila hned 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Česko ale neučinilo takové kroky bezdůvodně. Pracovníky vyhostili poté, co zjistili, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Rusko tento postup označilo za nepřátelský.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy