Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ursula von der Leyen chce brzy otevřít hranice: Virus se nesmí rozšířit a EU trpět, říká

Ursula von der Leyen chce brzy otevřít hranice: Virus se nesmí rozšířit a EU trpět, říká
Zdroj: profimedia.cz
koronavirus
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se obává o soudružnost Evropské unie, a to kvůli situaci kolem koronaviru. Evropská komise prý připravuje strategii, jak co nejrychleji otevřít hranice, aniž by se něco pokazilo. V rozhovoru s agenturou DPA uvedla, že se schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích mezi státy ocitl ve špatné situaci.

Uzavření hranic jednotlivých členských států EU šíření koronaviru nezastavilo, zato však podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen uškodilo firmám a přerušilo dodavatelské řetězce v rámci Evropy.

Evropa najde samu sebe

"Pouze vnitřní trh přinesl unii blahobyt a sílu," uvedla v rozhovoru s agenturou DPA a doplnila, že podle ní si státy nyní uvědomí, že na tom budou lépe, když si budou vzájemně pomáhat. "Proto v nynější krizi spočívá šance, že Evropa najde znovu samu sebe," pronesla der Leyen.

Kritika na její hlavu

Bavorský premiér Markus Söder však předsedkyni zkritizoval, že Evropská komise situaci kolem koronaviru nezvládá, a vytkl komisi nedostatek iniciativy. "Tato krize by mohla být chvílí Evropy a chvílí Evropské komise. Ale v Bruselu je až s podivem ticho," uvedl premiér pro německý Der Spiegel.

Ursula tuto kritiku odmítla. "Máme to ve svých rukou," řekla předsedkyně EK. "Na počátku jsme hleděli do propasti, ale rychle jsme viděli v této krizi pozitiva a soudržnost. Vidím mnoho povzbuzujících signálů toho, že lidé v Evropě poznávají, jak vzácné naše společenství je," reagovala der Leyen.

Virus se nesmí rozšířit, hospodářství nesmí trpět

Komise však nemá ponětí, kdy by omezení pohybu mezi jednotlivými státy mohlo skončit. Evropa je podle Ursuly ve stadiu hašení požáru a až poté přijde obnova. "Nesmí to být příliš brzy, pak nastane riziko, že se virus zase rozšíří," vysvětlila předsedkyně EK. "Na druhou stranu to chce udělat co nejdřív, aby naše hospodářství zbytečně netrpělo," dodala Ursula.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy