Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Úřednická maturita ani omylem: Rektoři a Svaz průmyslu jsou proti návrhu premiéra

Zdroj: Pixabay
špatný nápad
Svaz průmyslu a dopravy ČR zásadně nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše na úřednickou maturitu v letošním roce. Podle svazu není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují, někteří by úřednickou maturitu nemuseli uznávat jako plnohodnotnou. Proti úřednické maturitě jsou i rektoři vysokých škol, vyplývá z prohlášení České konference rektorů (ČKR). Úvahy o zavedení úřednické maturity odmítá i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Premiér Andrej Babiš minulý týden přišel s nápadem, že by letos maturanti mohli dostat známky podle průměru za celé své studium, a získat tak takzvanou úřednickou maturitu. Zaměstnavatelé podle jeho vlastních zkušeností maturitu nekladou na první místo a studentům by to pomohlo zvládnout napětí kvůli epidemii covidu-19, řekl.

Stačí úprava zkoušek

Svaz průmyslu je ale proti. "Přestože chápeme složitost současné situace, zavedení úřednické maturity nepodporujeme, protože by mohla diskriminovat letošní držitele maturity oproti maturantům z jiných ročníků," uvedla pro ČTK viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Maturita je podle ní pro zaměstnavatele ověřením dosažených znalostí, protože váha známek i kvalita výuky v jednotlivých školách se liší. V případě nejasností s letošní maturitou by podle svazu mohly firmy dávat absolventům mzdy jako lidem se základním vzděláním.

Jabůrková podotkla, že návrh na úřednické maturity se zaměstnavatelskými svazy nikdo nekonzultoval. Od začátku pandemie se podle ní výuka na dálku ve školách velmi zlepšila, takže pro zvládnutí maturit podle svazu stačí úprava zkoušek, jak to plánuje ministerstvo školství. Za schůdnou označila i možnost, že by žáci, kteří se na květnovou maturitu necítí, získali osvědčení o absolvování středního vzdělávání v daném oboru a měli možnost si maturitu bez dalších podmínek dodělat do pěti let.

Podle zaměstnavatelských a podnikatelských svazů není pravdou, že by pro zaměstnavatele byla maturitní zkouška, nedůležitá, zbytná či bezvýznamná. "Nelze proto akceptovat sdělení, že 'tradiční maturitní zkoušky nejsou nutné a že je zaměstnavatelé nevyžadují'," uvedly. Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR navrhuje, a pouze pro toto výjimečné období, koncept maturitních zkoušek s určitými úlevami, které zohlední současnou složitou situaci.

Rektoři premiérův návrh odmítají

Podle prohlášení České konference rektorů je premiérův návrh nezodpovědný, nekoncepční a ve svém důsledku škodlivý pro konkurenceschopnost mladé generace v ČR. "ČKR se vší vážností apeluje na vládu České republiky, aby odolala populismu a zamezila hazardu s budoucností země," stojí v prohlášení rektorů, ve kterém podpořili odmítavé stanovisko středoškolských asociací.

Otevřený dopis premiérovi proti úřednickým maturitám podepsali zástupci Asociace ředitelů gymnázií, Unie školských asociací CZESHA, Sdružení učňovských škol, Asociace ředitelů základních škol, Asociace zdravotnických škol ČR, Asociace obchodních akademií České republiky, z.s., a Asociace ředitelů hotelových škol.

Upozornili v něm na to, že distanční vzdělávání je od loňského září povinné a pokud se řádně nekonalo, měli studenti usilovat o nápravu u ředitelů či zřizovatelů škol nebo u České školní inspekce. Studenti by se měli učit překážky překonávat, nikoli obcházet, a proto by se zkoušky měly jen upravit, shodli se zástupci škol.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí řekl, že sociálně demokratičtí ministři budou ve vládě postupovat podle doporučení ministerstva školství. Rozhodnutí o podobě maturit má být podle Hamáčka odborné. Proti návrhu premiéra se na sociálních sítích vyjádřili také například poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN) nebo náměstek hejtmana a lídr jihočeské TOP 09 v podzimních sněmovních volbách Pavel Klíma.

Související články

Další články