Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Uprchlíci v Norsku: Vraťte se domů. Zaplatíme vám letenku a přidáme čtvrt milionu!

Uprchlíci v Norsku: Vraťte se domů. Zaplatíme vám letenku a přidáme čtvrt milionu!
Zdroj: twitter.com
Uprchlická krize je nejen v celé Evropě. A každá země ji řeší po svém. Severské země nejsou výjimkou. A Norsko si s nimi poradilo. Nabídku už využilo 900 uprchlíků. A co vlastně jde?

Norové ve své zemi žádné uprchlíky nechtějí. Rozhodli se, že jim dají nabídku, která se neodmítá. Zaplatí každému s jeho rodinou letenku a navíc přidá až čtvrt milionu korun A to už se hodně vyplatí.

Většina uprchlíků utekla bez rodiny, aby zařídili vše potřebné a oni pak za nimi do „nového domova“ mohli přijet. Rodinní příslušníci se tak na ně spoléhají. A pokud nejde žít v Norsku, vezmou si aspoň peníze a vrátí se pohodlně letadlem domů. Norsko věnuje páru se dvěma dětmi 80 000 norských korun, což je v přepočtu 230 000 českých korun.

„Mysleli si, že dostanou hned možnost pracovat, vzdělávat se nebo dokonce do Norska pozvat celou rodinu. Jenže hodně lidí si prostě nemůže dovolit čekat, než se vyřídí jejich azylová žádost. Mají doma rodinu, která se spoléhá na jejich pomoc,“ řekla šéfka norského imigračního úřadu Katinka Hartmann.

„Dříve jsme nemohli deportovat lidi do Somálska, teď už můžeme. Myslím, že hodně Somálců využije naší nabídky vrátit se domů,“ řekla Hartmann. O program je obrovský zájem. V listopadu si o finanční příspěvek zažádalo už 230 uprchlíků a dohromady už 900. Běžencům se vším pomáhá Mezinárodní organizace pro migraci a celý proces popisuje jako bezpečný a důstojný.

Norsko sice není členskou zemí EU, ale patří do schengenského prostoru.

Související články

Další články