Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Uplynulo už 15 let od záměny holčiček v třebíčské porodnici: Jak si dívky vedou dnes

Uplynulo už 15 let od záměny holčiček v třebíčské porodnici: Jak si dívky vedou dnes
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Třebičská kauza
V roce 2006 došlo v třebíčské nemocnici k osudovému omylu, který šokoval celé Česko, ale hlavně ovlivnil životy dvou rodin. V porodnici totiž tehdy lékaři omylem zaměnili dvě děvčátka, která byla následně rok vychovávána v cizí rodině. Nakonec se na vše přišlo a rodiče si holčičky vyměnili. Na skandální kauzu ale nikdo ze zúčastněných nikdy nezapomene.

V roce 2006 přišly v Třebíči na svět dvě holčičky, Nikola a Veronika. Personál nemocnice ale obě novorozeňata omylem zaměnil a rodiny si z nemocnice odvezly cizí miminko. Nikdo si ničeho nevšiml, a tak rodiče vychovávali děti jako vlastní.

Manžel podezíral ženu z nevěry

O několik měsíců později ale tatínek Libor Broža podlehl nátlaku kamarádů, kteří tvrdili, že malá Nikola nemůže být jeho, protože mu není ani trochu podobná. Nechal si tak udělat test otcovství. Výsledek ho zdrtil. "Nic pěknýho to nebylo," vzpomínal Broža pro portál iDnes.cz. "Rozlepíte obálku a na papíře stojí, že Nikolka není vaše dcera. To byla fakt studená sprcha," vysvětloval muž, kterému je dnes 42 let. Ihned tedy začal podezírat ženu z nevěry, což by udělal pravděpodobně každý. Jaroslava si ale byla jistá, že k ničemu takovému nedošlo.

V září 2007 si nakonec nechala udělat také testy, které potvrdily to, čeho se maminka obávala. Holčička nebyla její a rodiče tak téměř rok vychovávali cizí dítě. V ten moment je přepadla i obava o jejich skutečného potomka. Nejistota, co s jejich holčičkou je, byla neúnosná. Začali tedy ihned v porodnici pátrat po ztracené dceři.

Dcery si vyměnili

Nakonec se podařilo dohledat druhý pár, který vychovával dceru Libora a Jaroslavy. Jejich holčička žila téměř rok s rodinou Čermákových, kteří ji rovněž nevědomky vychovávali jako vlastní. Zpráva, že milovaná Veronika není jejich, je samozřejmě zničila. Na první schůzce se ale obě rodiny domluvily, že si holčičky vymění, na což došlo pod dozorem psychologů.

V roce 2008 pak došlo i na změnu jmen obou malých holčiček. Rodiče původně zamýšleli, že jim jednoduše prohodí jména, ale nakonec to vyřešili šalamounsky. Jedna se jmenuje Nikola Veronika Brožová, druhá je Veronika Nikola Čermáková.

Vysoudili miliony

Obě rodiny se dodnes snaží na celou věc zapomenout. Přesto se ale vídají a dcery se spolu kamarádí. Libor Broža a Jaroslava Trojanová si nakonec pořídili ještě chlapečka Daniela a před rokem plánovali i třetí dítě. Při druhém porodu ale Jaroslava nechtěla dát miminko z ruky. Obavy byly příliš velké a vzpomínky bolestivé. Také Čermákovi nezůstali u jednoho potomka a nyní vychovávají i dceru Terezu.

Třebíčská nemocnice poškozeným rodinám nabídla za fatální chybu 300 tisíc korun. To ale rodiče odmítli a nakonec vysoudili více než tři miliony. Částka rodinám sice ulehčila život, smutné vzpomínky ale nezahnala a už vůbec jim nevrátila rok se svými dcerkami, o který přišli.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy