Uplynulo 7 let od jaderné havárie ve Fukušimě: Jak to v radiací zamořené oblasti vypadá dnes?
Psal se 11. březen 2011. Severovýchod Japonska zasáhlo největší zemětřesení v historii. Otřesy dosáhly téměř 9. stupně Richterovy škály (v historii Japonska do té doby nebylo nikdy zaznamenáno zemětřesení silnější než 8,4) a vyvolaly místy několikametrovou vlnu tsunami, která zničila stovky kilometrů pobřeží a poškodila celkem tři jaderné elektrárny. V jedné z nich, Fukušimě I, došlo k výbuchům a následným požárům.
Varovný systém ve Fukušimě bezprostředně po ohlášení zemětřesení okamžitě vypnul reaktory, ale zemské otřesy nebyly to nejhorší, co mělo přijít. Otřesy vyvolaly gigantické vlny tsunami, které po nárazu na pobřeží v některých místech dosahovaly výšky 40 metrů a při dosažení na břeh udeřily silou, která se rovnala zásahu 250 boeingů letících rychlostí 1000 km/h.
Jaderná elektrárna se nacházela jen pár metrů od pobřeží, tudíž bylo zřejmé, že nastane katastrofa. Když se elektrárnou rozezněl alarm varující před ničivou vlnou, všichni pracovníci byli evakuováni, stejně tak jako více než 150 tisíc obyvatel z okolí elektrárny. Více než tisíc lidí tehdy zemřelo na následky samotné evakuace – ať už kvůli pokročilému věku, nebo z důvodu chronických onemocnění.
Havárie na sebe nenechala dlouho čekat – nejdříve došlo k poškození tří tlakových nádob. Při obnažení paliva začal vznikat vodík, který byl příčinou tří obřích explozí. Ty měly za následek únik radiace do okolí elektrárny.
Japonská vláda tehdy přikázala zamezení konzumace potravin z okolí elektrárny kvůli jejich kontaminaci, problém představoval i únik radioaktivní vody do oceánu a radioaktivních částic do ovzduší. Radioaktivita se v okolí poškozené elektrárny objevila kromě pitné a mořské vody také v rýži, masu, mléce, ovoci a zelenině.
S únikem radioaktivní vody se elektrárna potýká dodnes. Přesné dopady na obyvatelstvo nejsou zcela známé, ale podle dostupných údajů se objevil zvýšený výskyt rakoviny štítné žlázy u testovaných dětí. Evakuované obyvatele navíc trápí velké psychické problémy.
S následky ničivé havárie se Japonsko dodnes nevyrovnalo. Škody se budou podle odhadů odstraňovat ještě 40 let a japonští lékaři předpokládají, že kvůli uniklé radiaci onemocní až 10 tisíc lidí rakovinou.
Do katastrofou poničené oblasti se v průběhu posledního roku začali pomalu vracet někteří obyvatelé. Více než polovina se ale rozhodla, že se do svých původních domovů nevrátí. Mají obavu z radiace, z kontaminované půdy a také z bezpečnosti elektrárny, která se už přes 40 let demontuje.
Z elektrárny se stalo obří staveniště, na kterém pracuje kolem šesti tisíc dělníků. Ti se snaží o to, aby došlo k odstranění podzemní vody a vyzvednutí vyhořelého jaderného paliva. Práce ale pokračují pomalu a s největší pravděpodobností potrvají ještě několik let.