Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Uplynulo 68 let od smrti Stalina. Krutovládce a šíleného diktátora dostala mrtvice

Josef Stalin se narodil ve městě Gora v Gruzii.
Zdroj: Profimedia
VÝROČÍ ÚMRTÍ
Uplynulo přesně 68 let od doby, kdy smrtí Josifa Vissarionoviče Stalina skončilo jedno z nejkrutějších období v dějinách lidstva. Stalin měl na svědomí spoustu životů sovětských občanů, hladomor, kolektivizaci, masové popravy a mnohé další zrůdnosti. Jeho běsnění dokázala zastavit až mozková mrtvice, které podlehl ve svých 74 letech.

Josif Vissarionovič Stalin se narodil coby Josif Džugašvili do rolnické rodiny v gruzínském městečku. Jeho otec byl alkoholik a měl násilnické sklony, takže Josifa s jeho matkou Jekatěrinou krutě bil.

Stalin se dostal k moci

V době, kdy Stalin chodil na základní školu, byla povinná přijímací zkouška, kterou úspěšně zvládl. Poté navštěvoval církevní školu a stal se jediným žákem, který si vysloužil stipendium. V roce 1894 se dostal pravoslavného semináře, ve kterých bylo zakázáno čtení světských knih, novin i časopisů. Přesto už coby šestnáctiletý složil báseň, která se objevila na první stránce novin Iveria. Tehdy taky psal ilegální noviny.

Od roku 1900 byl revolucionářem, jenž organizoval demonstrace a stávky v průmyslových centrech Kavkazu. Jeho moc, síla a vliv neustále sílily, až se v roce 1922 stal generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu.

O tři roky později zemřel Lenin, jehož vztah se Stalinem byl v té době velmi vypjatý. „Soudruh Stalin jako generální tajemník soustředil ve svých rukou obrovskou moc a já si nejsem jist, že jí dokáže vždy dost obezřetně užívat. Stalin je příliš hrubý a tento nedostatek, který se jakžtakž dá trpět ve styku mezi námi komunisty, nelze trpět u generálního tajemníka. Proto soudruhům navrhuji, aby uvážili, jak Stalina z této funkce přemístit, a jmenovali na ni jiného člověka,” napsal Lenin ve svém Dopise sjezdu, který je považován za jeho závěť.

Stalin odstranil každého

Stalin měl své odpůrce i oponenty, kteří také chtěli vládnout, on je ale všechny odstranil a na konci dvacátých let se stal neomezeným diktátorem Sovětského svazu. Ten vedl i ve druhé světové válce, během níž zemřelo dvacet milionů obyvatel Sovětského svazu, mezi nimiž bylo i devět milionů vojáků.

Sovětský svaz nakonec pod Stalinovým vedením odvrátil útok Německa a po bitvě u Stalingradu přešel do ofenzivy. Na jaře roku 1945 Rudá armáda přišla až do Berlína, který byl srovnán se zemí.

Stalin na území Sovětského svazu páchal mimořádně kruté zločiny, z cesty odstavil každého, kdo se mu do ní postavil, přesto se pro zástupce levice stal symbolem bojovníka za svobodu. V roce 1943 obdržel hodnost maršála Sovětského svazu a po válce získal nejvyšší vojenskou hodnost v SSSR - hodnost generalissima, kterou zastával jen on sám. V poválečných letech vrcholil také kult jeho osobnosti, budovaly se Stalinovy pomníky a byly po něm pojmenovávány nejdůležitější ulice nebo náměstí.

Stalinovy děti

Stalin se taky dvakrát oženil. Jeho první manželka Jekatěrina Semjonovna Svanidzeová zemřela ani ne rok poté, co se jim narodil syn Jakov. Poté po jeho boku stanula Naděžda Alilujevovoa, která však v roce 1932 spáchala údajně sebevraždu, kolem které je stále mnoho otazníků.. Stalin s ní měl syna Vasilije a dceru Světlanu, která žila až do roku 2011.

Světlaně se v roce 1967 povedlo utéct z Kremlu a začala žít vlastní život. A taky převzala příjmení po své matce. „Nebyla jsem s to nosit jméno, které mi svým kovovým zvukem rozdíralo duši, oči a srdce,“ uvedla ve své knize První rok.

Stalinova smrt

Sám Stalin už od roku 1927 trpěl poškozením srdečního svalu. Taky hodně kouřil, pil a přejídal se a v roce 1945 dostal infarkt. Poté se u něj začala rozvíjet ateroskleróza mozku a v roce 1953 prodělal mozkovou mrtvici. V závěru života byl paranoidní a 5. března roku 1953 v 9 hodin a 50 minut moskevského času oficiálně zemřel.

Do bezvědomí ale upadl už v noci na prvního března. Když ho jeho strážní našli, tak ležel na zemi, byl pomočený a v bezvědomí. Lékaři však přijeli až příští den a informace o jeho zdravotním stavu se na veřejnost dostaly o další dva dny později.

Nejprve byl pochován v Leninově mauzoleu v Moskvě, které se tak přejmenovalo na Mauzoleum Lenina a Stalina. V roce 1961 bylo jeho tělo pohřbeno u Kremelské zdi v dřevěné rakvi, která byla zalita betonem.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy