Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Uplynulo 14 let od smrti Stelly Zázvorkové: Připomeňte si skvělou herečku, které osud vzal jediné dítě

Zdroj: Facebook/Supraphon
+ Dalších 5 fotografií
Velká herečka
Dnes uplynulo 14 let od úmrtí jedné z nejvýraznějších hereček minulého století. Stella Zázvorková se svým svérázným projevem, laskavou tváří a dlouhou řadou televizních, filmových a divadelních rolí zapsala do povědomí českého diváka. Navenek usměvavá herečka v sobě ale nosila velkou křivdu a smutek.

Stella Zázvorková se narodila 14. dubna 1922 v Praze do rodiny úspěšného architekta Jana Zázvorky. S rodiči a bratrem bydlela v pěkném a velkém domě na Letné a nouzí rozhodně netrpěla.

Nefungující vztah s matkou

V čem se ale projevoval nesoulad, byl hereččin vztah s matkou. Ta jakožto krásná, ale chladná žena svou dcerou téměř pohrdala. „My s maminkou jsme k sobě nikdy nebyly moc upřímné. Matka byla výjimečně krásná, noblesní žena. Jenže její krása a noblesa občas studily. Mamince to s tatínkem nevyšlo, a tak se na nás dětech mstila,“ uvedla ve své knize vzpomínek Zázvorková, které matka údajně i vyčítala, že není ani stínem její krásy. Protikladný vztah měla herečka ke svému bohémskému otci, po němž zřejmě zdědila umělecké geny.

Už od mládí chtěla být něčím víc než jen tou nehezkou holčičkou, a tak toužila po tom proslavit se. Život jí ale zpočátku cestu nikterak neulehčoval – dvakrát se nedostala na konzervatoř. Místo toho začala studovat na anglické internátní škole. Domů jezdila jen na víkendy.

Začátky kariéry a celoživotní přátelství

Po studiu nastoupila na divadelní školu E. F. Buriana, kde získala základy tance, zpěvu a herectví. Tam se také seznámila s řadou celoživotních přátel, jako byl Vlastimil Brodský, Miroslav Horníček, Josef Hlinomaz nebo Miloš Kopecký, jenž se stal jejím životním partnerem.

Do její začínající kariéry vstoupila druhá světová válka a Stella prožila Burianovo zatčení i zavření divadla. Po válce až do roku 1948 vystupovala v Divadle satiry, byla členkou Realistického divadla a Armádního uměleckého sboru. Do Divadla ABC ji v roce 1955 angažoval Jan Werich, což podle ní byla nejšťastnější etapa jejího profesního života. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde působila až do roku 1993.

Osudový Miloš

S Milošem Kopeckým se herečka seznámila v divadle Větrník, kde se do něj zamilovala. O pár let později se vzali, což vřele přijal hereččin otec, který s Kopeckým rád flámoval. Krátce po svatbě se jim narodila dcera Jana Kateřina. Slavné manželství ale dlouho nevydrželo – Kopecký byl velkým nevěrníkem. Měl slabost pro spoustu žen a ony zase pro něj. Dvojice navíc řešila nedostatek financí, a tak se už po roce manželství rozvedli. I nadále však zůstali přáteli.

Životní tragédie

Bezesporu největší tragédií byla pro herečku smrt její jediné dcery Jany Kateřiny, kterou bezmezně milovala. Náctileté Janě v pubertě začal chybět otec, a navíc špatně snášela to, že se jí velmi zaměstnaná maminka nevěnuje tak, jak by si představovala. Několikrát se na sebe snažila upozornit demonstrativním sáhnutím si na život, vždy za tím ale byl úmysl matku vyděsit. Jako šestnáctiletá pak dostala nápad, který se jí stal osudným – otočila plynovým kohoutkem a čekala, než přijde matka z představení. Věděla, kdy se má vrátit, počítala s tím, že ji zachrání. Stella se ale v divadle zdržela, a když dorazila domů, našla Janu mrtvou.

Krátce po smrti dcery ji potkala další tragédie v podobě smrti jejího tatínka, který po úrazu odmítal přijímat potravu. Obě těžké životní zkoušky herečku změnily jak v osobním, tak v profesním životě.

Ačkoliv snad Stella Zázvorková nesplňovala všechny tabulkové předpoklady ideálu ženské krásy, byla herečkou nesmírně obdivovanou a oblíbenou. Stačí vzpomenout některé z jejích rolí z filmů Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Kolja, Pelíšky či Babí léto a všem se hned vybaví její tvář.

V roce 2001 obdržela cenu Thálie za celoživotní přínos filmu a o čtyři roky později také Českého lva. Její poslední rolí byla babička Marešová v komedii Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.

Stella Zázvorková zemřela 18. května 2005 na infarkt ve svém bytě v Praze. Pohřbena je na hřbitově v Motole vedle své dcery Jany.

Související články

Další články