Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Uplynul rok od smrti Věry Špinarové. Takhle vypadala česká Tina Turner zamlada

Uplynul rok od smrti Věry Špinarové. Takhle vypadala česká Tina Turner zamlada
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Dnes je to přesně rok, co hudební svět opustila velká česká popová zpěvačka Věra Špinarová. Interpretka hitu Jednoho dne se vrátíš zemřela na zástavu srdce. Pojďte si s námi připomenout její životní cestu.

Věra Špinarová se narodila v Pohořelicích. V Ostravě, kam se později s rodiči přestěhovala, se vyučila oboru chemička prádelen a čistíren. Svou kariéru zahájila už jako patnáctiletá, kdy začínala zpívat o víkendech na vesnických zábavách. Když vystoupení přibývalo, řekla si, že by se mohla zpěvem živit profesionálně.

Publikum zaujala svým nádherným sytým hlasem a temperamentním vystupováním na pódiu. Zkušenosti pak sbírala se skupinami Flamingo, Majestic nebo Speciál. Její fanoušci jí přezdívali česká Tina Turner nebo Janis Joplin.

Klíčovou událostí se pro zpěvačku stalo právě angažmá u skupiny Majestic, kde vystřídala Marii Rottrovou. S kapelou nahrála svůj první singl Music box, který ji vystřelil mezi nejlepší zpěváky tehdejší populární hudby. V kapele potkala i svého prvního manžela Iva Pavlíka, s nímž měla syna Adama.

Vrchol její slávy přišel zejména v 70. a 80. letech, kdy patřila mezi absolutní špičku. Poté ale přišlo období, kdy začala uvažovat o konci kariéry, rozpadlo se jí manželství a své problémy začala řešit alkoholem.

V roce 2000 se znovu postavila před mikrofon a její album z nové éry slavilo úspěch. S velkým ohlasem se setkalo i její sólové turné s názvem Nadoraz 2010.

K jejím nejznámějším písním patří Ty jsi můj song, To máme mládež, Bílá Jawa 250 nebo Raketou na Mars. Největší hit Jednoho dne se vrátíš nazpívala v roce 1976 na hudbu Ennia Morriconeho z filmového westernu Tenkrát na Západě.

22. března 2017 u ní nastala během koncertu v Čáslavi zástava srdce a byla převezena do nemocnice. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni a díky přítomnosti lékařky v sále jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice, kde o čtyři dny později zemřela. Poslední rozloučení se zpěvačkou se konalo 1. dubna v Ostravě, kam dorazilo na 40 tisíc lidí.

Související články

Další články