Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Uplyne 86 let od tragické smrti Tomáše Bati: Stála za leteckou nehodou chyba pilota, nebo sabotáž?

Přesně před 86 lety tragicky zahynul zakladatel obuvnického impéria
Tomáš Baťa.
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Jeden ze symbolů prvorepublikové prosperity podnikatel Tomáš Baťa před 86 lety zahynul při leteckém neštěstí. Zemřel společně s pilotem v Otrokovicích, když se jejich letoun ve stopadesátikilometrové rychlosti zaryl čelem do země. Mnozí za tragickou událostí viděli sabotáž.

Smrt dostihla zlínského obchodníka Tomáše Baťu, který se vlastními silami vypracoval z malé ševcovské dílny do čela společnosti se světovým věhlasem, v troskách jeho letadla Junkers.

Bylo něco před čtvrtou ráno, když Baťa odjel ze své vily na letiště v Otrokovicích, kde na něj čekal pilot Jindřich Brouček. Podnikatel měl namířeno do Švýcarska, kde jeho firma otvírala novou továrnu. Ve startu jim ale bránila hustá mlha, a tak let o chvíli odložili.

Baťa ale začínal být nervózní, a tak pilotovi přikázal, aby nastartoval motory, že musí schůzku stihnout. Brouček s odletem příliš nesouhlasil, ale svého šéfa nakonec poslechl. Jejich let do Curychu trval pouhých sedm minut. Stroj se zřítil k zemi, rozpadl se na tři kusy a král obuvi i Brouček, který po nalezení ještě svíral v ruce knipl, byli okamžitě mrtví.

O letecké tragédii informoval světový tisk a do Zlína zamířily stovky kondolencí, dokonce i od tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Baťova smrt všechny šokovala. Zatímco lidé truchlili, odborníci zjišťovali příčinu nehody. Bylo vyloučeno technické selhání stroje, poté se spekulovalo o sabotáži. Ta byla nakonec vyvrácena a za důvod neštěstí byla označena ztráta prostorové orientace pilota. Našlo se ale mnoho lidí, kteří věřili, že za smrtí továrníka stojí někdo jiný. To se ale nikdy nepotvrdilo.

Související články

Další články