Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Uplyne 24 let od úmrtí Petra Čepka: Geniální herec na konci života trpěl bolestmi, přesto hrál jak o život

Uplyne 24 let od úmrtí Petra Čepka: Geniální herec na konci života trpěl bolestmi, přesto hrál jak o život
Zdroj: se souhlasem ČT
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Od úmrtí geniálního českého herce Petra Čepka dnes uplyne 24 let. Ten pár dnů po svých čtyřiapadesátých narozeninách zemřel na rakovinu, která mu nesmírně ztěžovala život. Přesto se snažil hrát, jak to jen šlo. Během natáčení svého posledního filmu Lekce Faust mu bylo čím dál tím hůř a postsynchromy dělal v krutých bolestech.

Bravurní herecké výkony a pevný charakter - tak na Petra Čepka vzpomínají dodnes ti, kteří měli to štěstí s ním spolupracovat. Diváky, a nejen ty, si získal svým podmanivým pohledem, který ale skrýval velký smutek. V dětství mu totiž zemřel tatínek, a tak se musel s bratrem a maminkou stěhovat na Moravu.

Čepek absolvoval gymnázium v Ostravě, kde také získal svou první divadelní roli. Jeho kroky ale nakonec vedly zpět do Prahy, kde studoval na DAMU. Kvůli svým politickým názorům odmítajícím politiku minulého režimu nehrál tak často, jak by si zasloužil. Nicméně ztvárnil mnoho rolí, které dodnes patří k těm legendárním. Vzpomeňme například myslivce v Moskalykově Babičce, bývalého dragouna Bimbáce ve Třech veteránech, řezníka ve Slavnostech sněženek či řidiče Josefa Turka z komedie Vesničko má středisková

Čepkovou poslední rolí byl Faust ve snímku Lekce Faust, o níž se mezi herci vede pověra, že by se jí měli vyhýbat. Údajně proto, že přináší smrt. Petr se jí nenechal zastrašit, ačkoliv se říká, že před kamerou prováděl magické rituály V té době už trpěl velkými bolestmi, které způsobovala rakovina plic.

V posledních dnech svého života velmi trpěl, vážil pouhých 30 kilogramů. Věděl, že brzy zemře. Když jej byla navštívit manželka v nemocnici, počkal, až odejde a poté navždy odešel do hereckého nebe. Zemřel 20. září 1994 v nemocnici ve Vrchlabí. Bylo mu 54 let.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy