Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Úplný nesmysl: Lidé si klepou na čelo kvůli zákazu vycházení a zavírací době obchodů

Úplný nesmysl: Lidé si klepou na čelo kvůli zákazu vycházení a zavírací době obchodů
Zdroj: Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Koronavirus se v Česku nekontrolovatelně šíří a nedaří se ho zkrotit ani pomocí vládních nařízení. V Česku jsou přitom zavřené školy, sportovní život úplně utichnul, restaurace mohou vydávat jen přes okénko a většina maloobchodů zavřela. Vláda tak ve snaze omezit šíření nákazy vydává jedno nařízení za druhým, nad některými ale zůstává rozum stát. Nejnověji totiž lidé nebudou od středy smět vycházet ven po 21. hodině. Politici, odborníci i veřejnost se ale podivují, k čemu je takové nařízení dobré, když jsou večer prakticky všechny podniky zavřené.

Opozice doposud s vládními nařízeními až na drobné výjimky souhlasila, tentokrát tomu ale tak není. Řada politiků se totiž podivuje nad zákazem vycházení po 21. hodině. To vejde v platnost od středy a jedinou výjimkou je venčení psa, a to do 500 metrů od domu.

"U zákazu nočního vycházení by nás zajímalo, jaký očekávají efekt vzhledem k celkové situaci, když je všechno zavřený? Chybí data, predikce, nebo je to jen další krájení salámu stylem zkusíme a uvidíme?" ptá se Ivan Bartoš. Předseda pirátů rozhodně není sám, kdo se nad zákazem podivuje.

Stejně to totiž vidí Petr Fiala, předseda ODS. "Noční zákaz vycházení je asi přijatý pro členy ANO, kteří se schází tajně po zavřených restauracích. Ostatní občané sedí doma, protože stejně nemají kam jít," napsal ironicky Fiala na Twitteru.

V obchodech bude nával

Nad nařízením se ale nepodivují jen politici. Zákaz vycházení se nepozdává ani marketérovi Jakubu Horákovi, který se ptá, na jakých datech je nařízení postaveno. "Opět mě na nových opatřeních mrzí, že nevím, na čem jsou založena. Hospody jsou zavřené, na ulici se pít nesmí a je povinnost nosit roušky - jak přesně šíří lidé putující v noci nákazu? Podle dat se nakazí nejvíc lidí v kancelářích, proto omezíme pohyb v nočních hodinách?" diví se Horák.

Ten se také pozastavil nad povinností obchodů zavírat ve 20 hodin, která platí i pro supermarkety. "Polsko rozšířilo prodejní dobu v supermarketech do půlnoci, díky čemuž se počet návštěvníků rozředí do více hodin a vznikne menší koncentrace viru i menší riziko nakažení. Česká vláda naopak uzavřela obchody v neděli, takže tam půjde víc lidí v sobotu a v pondělí, bude větší koncentrace viru i vyšší riziko," poukazuje marketér.

Návalu zákazníků v důsledku zavíračky ve 20 hodin se obává i Svaz obchodu a cestovního ruchu v ČR. Podle něj bude mít omezení otevírací doby za následek to, že se akorát zvýší koncentrace lidí před 20. hodinou.

Veřejnost pochybuje o nařízeních

Kvůli zavření obchodů pak zuří i část veřejnosti. "Domů z práce jezdím pozdě večer, takže si nestihnu nakoupit. Budu tedy muset do supermarketu v sobotu, kde ale bude nával lidí. Paráda, takže místo toho, abych si v klidu a bezpečně nakoupil v poloprázdném obchodě po osmé hodině, se teď budu muset mačkat v davu lidí," zlobí se Pavel V. na sociálních sítích.

Nařízení pak přijdou nesmyslná i dalším lidem. "Všechno pochopím, ale tohle? Kdo by kam chodil, když zavřou i obchody, navíc o hodinu dřív... Prymula je zoufalý a vymýšlí kraviny," kritizuje ministra zdravotnictví jedna z uživatelek na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy