Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Úplňky v roce 2023: První i poslední bude ve znamení Raka a hrozí depresemi

úplněk
Zdroj: Freepik
ÚPLNĚK

O měsíci v úplňku se odpradávna říká, že má magickou moc. V minulosti šlo také o čas, který byl volen pro všelijaké čarodějnické rituály. Významný byl i pro indiány, kteří úplňkům přiřadili indiánská jména. Každému podle toho, čím bylo období, kdy nastává, typické. V redakci eXtra.cz jsme se podívali na to, jak vás který úplněk může příští rok ovlivnit.

Úplněk v lednu 2023 - 7. ledna v 00:07

Lednový úplněk ve znamení Raka je označován jako Vlčí úplněk či Vlčí měsíc. Říká se mu tak, jelikož v tomto období bývala největší zima a nejvíce sněhu a nešťastní vlci tak často hladově vyli v blízkosti indiánských vesnic. Stejně jako ten předešlý bude i tento mimořádně zářivý a může vás zaskočit negativními emocemi, úzkostmi a sebelítostí. Rak je spojen s rodinou a přáteli, kteří mu dodávají pocit stability. Stejně tak je pro něj důležitý domov a rodinné zázemí. Tento čas je ideální využít k hledání vnitřní rovnováhy. Dělejte, co vás těší, a věnujte se svým blízkým.

Úplněk v únoru 2023 - 5. února v 19:28

Únorovému úplňku ve znamení Lva se říká Sněžný úplněk, a to pochopitelně proto, že v tomto měsíci uprostřed zimy nebývá o sníh nouze. Dříve byl nazývám také Hladovým úplňkem, neboť právě led a závěje znesnadňovaly lov. Lev je známý svým sebevědomím a vírou v sebe sama. Můžete se tedy konečně zbavit zimní deprese či melancholie a pustit se do nových projektů. Také se můžete nechat unést novým milostným vzplanutím. Přesto se ovšem radí zvýšená opatrnost při velkých životních krocích.

Úplněk v březnu 2023 - 7. března ve 13:40

Březnový úplněk má také dvě označení - Vraní, podle ptáka, kterého šamani označovali za magické zvíře zprostředkovávající kontakt se světem mrtvých, a Červí, jelikož v tu dobu začínají vylézat ze země a příroda znovu ožívat. Jde o poslední zimní úplněk, a navíc ve znamení Panny, což je i symbolicky čas udělat si pořádek v životě a uspořádat věci, což ony milují. Nemusíte mít ale všechno hned. Jen zkuste pozvolna najít řád a zároveň přijmout nedokonalosti života.

Úplněk v dubnu 2023 - 6. dubna v 06:34

Dubnovému úplňku ve Váhách se říká úplněk Rašící či Růžový. Jde totiž o období růstu, kdy raší nové rostliny, začínají kvést květiny a příroda se celkově probouzí a vítá jaro. Je to úplněk těsně před Velikonocemi. V tomto období je dobré pokračovat v utřiďování věcí. Zároveň hledejte harmonii a klid. Zaměřte se na zvládání stresových situací, zkuste se nenechat vyvést z rovnováhy. Důležité je uvědomit si, proč děláme to, co děláme, a zda to stojí za to.

Úplněk v květnu 2023 - 5. května v 19:33

Jak jinak se může říkat květnovému úplňku než Květinový. Jaro již je v plném květu a dýchá optimistickou energií. Letos bude ve znamení Štíra, a navíc jej bude provázet zatmění Měsíce. Toto období bude stejně jako Štír ve znamení sexuality, vášně a lásky. Stejně tak nálada bude stoupat a klesat pozoruhodnou rychlostí. Ale pozor, ačkoli Štír svádí k tomu řešit věci emotivně a v afektu, rozhodně se toho snažte vyvarovat a naopak každý svůj krok pořádně promyslete.

Úplněk v červnu 2023 - 4. června v 05:41

V tomto měsíci dozrávají jahody, a proto byl červnový úplněk indiány označován za Jahodový. V evropských končinách se však vždy raději používalo jméno Úplněk růží, které tu začínaly kvést. Jahodový úplněk bude ve Střelci, tak si stejně jako lidé tohoto znamení zkuste užívat život plnými doušky. Budete mít tendenci nad vším více filozofovat a ulétávat mimo realitu. Také vás možná postihne pocit, že byste měli zásadně změnit svůj život a posunout se dál, začít dělat něco smysluplnějšího. Právě v práci by ovšem mohly přijít vážnější komplikace.

Úplněk v červenci 2023 - 3. července ve 13:38

Červencovému úplňku ve znamení Kozoroha se říká Bouřkový úplněk, a to právě kvůli počasí, které nám jich v tomto období přináší požehnaně. Najít ale můžete i označení Jelení, Lososový, Hromový, Malinový či Senný úplněk. Kozorozi jsou známí realisté, kteří stojí nohama pevně na zemi, se sklony k materialismu. Stejně tak vy tedy budete mít sklony dívat se na věci realisticky a řešit nedořešené. Pokud uvažujete o větší investici, stejně jako Kozorozi proveďte důkladnou analýzu a zvažte pro a proti.

Úplněk v srpnu 2023 - 1. srpna ve 20:31- superúplněk

V srpnu přichází Jeseteří úplněk pojmenovaný podle ryb, které v tomto období roku vyplouvaly k hladině, aby se třely a bylo tak snadné je ulovit. Zároveň se jedná o takzvaný superúplněk, což znamená, že se Měsíc dostane k Zemi na méně než 360 tisíc kilometrů, takže dosáhne na pozemské obloze většího úhlového průměru než obvykle. Toto označení není astronomický ani historický termín. Jak uvádí blog Hvězdárna, poprvé jej pravděpodobně použil astrolog Richard Nolle až roku 1979.

Úplněk bude ve Vodnáři. Toto znamení touží po svobodě, proto se v tomto období nesnažte někoho si k sobě vázat, ale i naopak se věšet na někoho. Dost pravděpodobně to nedopadne dobře. Co se týče emocí, nebude to úplně snadná doba. Snažte se relaxovat a bavit se. Náročné úkony nechte raději na později.

Úplněk v srpnu 2023 - 31. srpna ve 03:25 - Modrý superúplněk

I při druhém srpnovém úplňku se Měsíc přiblíží přes hranici 360 tisíc kilometrů, a půjde tedy o superúplněk. Druhé úplňky v měsíci nesou označení Modrý, což s barvou Měsíce samozřejmě nemá nic společného. Podle webu Astro jde o čistě statistickou záležitost spojenou s anglickým úslovím „once in a blue moon“, což má stejný význam jako „jednou za uherský rok“ v češtině. Má to tedy znamenat, že k tomuto jevu dochází vzácně.

Srpnový Modrý superúplněk bude ve znamení Ryb. Podobně jako v lednu vám tedy může klesnout nálada a sebevědomí. Nenechte se tím ale srazit ze sedla. Je to jen krátkodobá přecitlivělost a brzy zase převezmete kontrolu. Zkuste silnější emoce využít při nějaké kreativní činnosti.

Úplněk v září 2023 - 29. září v 11:57

Zářijový úplněk ve znamení Berana bývá nazýván Dožínkový úplněk, a to proto, že v tomto období dochází k poslední sklizni. Stejně jako tvrdohlaví Berani budete mít touhu pustit se do věcí po hlavě a zkusit něco nového. V září byste ale měli být nanejvýš opatrní, jelikož by mohly nastat i větší nepříjemnosti. Nenechte se ale do ničeho zatáhnout a snažte se udržet klid. Věci řešte s rozvahou.

Úplněk v říjnu 2023 - 28. října ve 22:23

Říjnový úplněk ve znamení Býka nese označení Lovecký, jelikož indiáni v tomto období podnikali lovy za svitu právě Měsíce, aby si vytvořili zásoby na zimu. Úplněk v Býku přinese spoustu změn. Jako pro zemní znamení je důležité vše pevné a hmatatelné. Najít byste měli vnitřní stabilitu, vyrovnanost a odpovědnost. Zamyslet se nad svými hodnotami a opustit to, co pro vás není důležité. Pro Býka jako zemní znamení je důležité vše pevné a hmatatelné.

Úplněk v listopadu - 27. listopad v 10:16

Úplněk v listopadu bude ve znamení Blíženců. Říká se mu Bobří po těchto hlodavcích, kteří se v tuto dobu již pečlivě připravují na zimu. Keltové jej zase označovali jako Smuteční úplněk, Mrazivý úplněk nebo Úplněk nejtemnějších hlubin. Tento čas se věnujte hlavně vlastní kariéře. Také si ale udělejte čas na nové věci. Choďte do společnosti a poznávejte nové lidi. Můžete také vyzkoušet něco, co jste doposud ze strachu neudělali.

Úplněk v prosinci - 27. prosince v 01:32 hod.

V prosinci kolem zimního slunovratu, kdy je nejdelší noc, nastává Studený úplněk. Stejně jako první úplněk roku 2023, který byl rovněž ve znamení Raka, vás mohou opět přepadnout negativní emoce a tíživá nálada, tak se jí snažte nepodléhat. Raci milují domov a rodinu, tak se věnujte činnostem doma. Můžete se pustit třeba do dlouhodobě odkládané reorganizaci bytu či zkusit online kurz vaření. Zaměřte se na sebe, dopřejte si klidovou terapii a vychutnávejte si kouzlo zimy a svátků.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy