Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Uplácení za socialismu: Vyprávěj ukazuje, že bez všimného jsme se tehdy neobešli

Zdroj: Česká televize
+ Další 2 fotografie
Vyprávěj
Láhev alkoholu, bonboniéra, čerstvé ovoce i peníze. Za socialismu se v Československu uplácelo úplně vším. Potřebovali jste vyřešit problém, nebo třeba chtěli lepší péči v nemocnici? Stačilo donést všimné a všechno šlo rázem zařídit!

Uplácení v socialistickém Československu frčelo. Ne, že by všimné ze společnosti po sametové revoluci úplně zmizelo, ale za bolševika se tady přece jenom s úplatky kopala o dost vyšší liga.

Na tenhle fenomén naráží už druhá epizoda oblíbeného seriálu Vyprávěj. Vysokoškoláci Karel s Evou chtějí společný pokoj na koleji, přestože ještě nejsou svoji. A to se provoznímu nelíbí, je to porušení pravidel.

Řešení? Není potřeba dlouho přemýšlet, je jím samozřejmě úplatek!

Jenomže Karel má svoje zásady a úplácet nechce. Nakonec se ale přemůže a přinese provoznímu exotickou lahvinku rumu. „Až do svatby o ničem nevím,“ řekl správce koleje a problém přestal existovat.

A tak to bylo za totality se vším. Kdo chtěl v nemocnici lepší postel, donesl úplatek. Někdo chtěl dostat byt dřív, než určoval pořadník, tak se přes známého dostal k patřičnému člověku a bez úplatku za ním nešel. Zkrátka doba úplatkům a nedostatkovému zboží, kam spadalo skoro všechno, zaslíbená.

Související články

Další články