Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Upír z Düsseldorfu: Chci slyšet šplouchnutí vlastní krve, řekl Peter Kürten před popravou

Krimi
Peter Kürten, kterému se přezdívalo "upír z Düsseldorfu" či "netvor", patřil mezi jedny z nejhorších sériových vrahů v historii Německa. Odhaduje se, že měl na svědomí až 79 lidských životů. Kürten byl v roce 1931 odsouzen k smrti. Jeho příběh inspiroval Juliuse Ševčíka k natočení snímku Normal (2009). Filmového vraha ztvárnil talentovaný Milan Kňažko.

Peter pocházel z početné rodiny, která nepatřila mezi nejbohatší. Otec byl alkoholik, který byl potrestán za znásilnění jedné ze svých dcer. Když bylo Kürtenovi osm let, seznámil se se sousedem, který chytal zaběhnuté psy, které pak brutálně trýznil. Prvního zločinu se Peter dopustil v pouhých devíti letech, kdy utopil dva své kamarády. Případ byl tehdy vyřešen jako nešťastná náhoda.

Brutální vražda dítěte

Stejně jako jeho otec i on sám se pokusil znásilnit svou sestru. Nakonec se mu to povedlo s jinou ze sester. Do vězení se podíval už v 15 letech za krádež. V květnu roku 1913 se jeho obětí stala spící desetiletá holčička. Netvor ji nejprve znásilnil, pak uškrtil a nakonec ji do krční tepny zabodl nůžky… Dokonce na místě činu zanechal své iniciály na kapesníku. Policie však zatkla nesprávného muže.

Začátkem 20. let minulého století to vypadalo, že se Peter uklidnil. Oženil se a okolí ho považovalo za spořádaného muže, navštěvoval bohoslužby a našel si práci. Dlouhých osm let držel Peter své choutky po krvi a násilí na uzdě. K dalšímu činu došlo v únoru roku 1929, kdy přepadl 50letou ženu, kterou několikrát pobodal. Oběť nakonec přežila díky včasné lékařské pomoci.

Strach v ulicích Düsseldorfu

Po malé odmlce se „upír“ znovu rozjel. Nedaleko kostela bylo nalezeno zohavené tělo malého děvčátka, které vrah polil hořlavinou a zapálil. Následovalo nalezení mrtvoly mechanika, který se vracel z hospody domů. I na jeho těle se našlo několik bodných ran. Strach obyvatel Düsseldorfu se stupňoval. Policie v té době byla bezradná, neměla ani jednu stopu.

Kriminalisté dopadli zaostalého epileptika, který se k činům přiznal. Spousta věcí však neseděla, ale přesto byl muž umístěn do psychiatrické léčebny. Společnost si na chvíli oddychla. Peter však nevydržel dlouho nečinně sedět. Našla se dvě znásilněná a uškrcená děvčátka (6 a 14 let) a jedna z místních žen byla napadena.

Dopadení Petera

Po zjištění nových stop se policie vydala do domu Petera Kürtena, kde zatkla jeho manželku. Ta vyšetřovatelům řekla, že se jí manžel přiznal, že to on je ten hledaný netvor. Spadla klec. Obžaloba obvinila muže ze 48 zločinů, z toho 11 vražd dokonaných, 15 pokusů a 20 případů žhářství včetně ublížení na zdraví. Na Kürtena čekala gilotina, zemřel ve věku 48 let. „Chci slyšet šplouchnutí vlastní krve,“ řekl vrah těsně před popravou…

Související články

Další články