Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Únos Češky v Bělorusku: Veronika popsala hrůzný zážitek, jak byla odvlečena

Únos Češky v Bělorusku: Veronika popsala hrůzný zážitek, jak byla odvlečena
Zdroj: archiv Veronika Kiruščanka
únos
S opravdu otřesným zážitkem se podělila Češka Veronika Kiruščanka. V pátek se jí přihodilo něco, na co jen tak nezapomene. V Minsku byla bezdůvodně zadržena a odvezena na tamější ministerstvo vnitra. Sama popisuje incident jako únos. Podle Veroniky její zadržení souvisí s aktuálními nepokoji v zemi, které se týkají blížících se voleb.

Veronika Kiruščanka se provdala za Bělorusa a do Minsku zavítala kvůli poslednímu rozloučení s manželovou babičkou. Pohřeb byl minulý týden ve čtvrtek a den na to se třicetileté lektorce češtiny přihodilo něco opravdu podivného. Byla unesena tamějšími úřady.

Únos

"V pátek večer jsem byla doslova unesena na ulici v Minsku. Používám slovo únos, protože zadržení má i v Bělorusku zákonem daná pravidla. Unesli mě čtyři muži v civilním oblečení, když jsme šly s kamarádkami z italské restaurace přes jednu z hlavních ulic Minsku," popisovala svůj hrůzný zážitek Češka.

"Bez vysvětlení mě silou zatáhli do černé dodávky bez SPZ, na opakované dotazy, co jsem udělala a na základě čeho mě chytli, mlčeli. Umožnili mi ale zavolat manželovi. V dodávce seděli příslušníci OMON (těžkooděnci). Odvezli mě na pobočku Ministerstva vnitra," pokračovala.

Veronika absolutně netušila z jakého důvodu jí unesli. "Přibližně hodinu jsme společně s ještě asi 20 lidmi stáli venku čelem ke stěně s rukami za zády, někteří v želízkách. Museli jsme všichni vypnout telefony. Předpokládala jsem, že čekáme všichni na výslech. Opakovaně jsem žádala, abych mohla zavolat advokátovi a českému velvyslanectví, nebylo mi to umožněno. Po hodině a půl místo toho přišla žena údajně z imigračního oddělení a se slovy "Come to me" mě vyzvala, abych s ní zašla dovnitř budovy," vyprávěla Veronika.

Češka strávila další dvě hodiny v budově, zatímco její "únosci" vymýšleli, co dál. "Uvnitř byl docela chaos, z vedlejší místnosti jsem slyšela, jak zoufalí příbuzní volají a hledají ty, které taky unesli," líčila Veronika. Překladatelka dále položila Češce pár otázek v ruštině. Ptala se na zaměstnání a proč přijela do Minsku. Také ji zajímalo, zda se Veronika neživí jako novinářka.

"Ve výsledku mě z ničeho neobvinili, žádné vysvětlení nepodali, jen po dvou hodinách řekli: "Běžte a ihned za rohem si zavolejte taxi a jeďte rovnou domů." Pustili mě přibližně po třech hodinách od únosu," doplnila Češka.

Politické nepokoje

Veronika si myslí, že její únos může souviset s aktuálním děním v Bělorusku. Z party kamarádek byla jediná, koho odvlekli. Veronice se nabízí i možnost, že mohla být zadržená kvůli tomu, že v ruce držela chrpy, což jsou běloruské národní květiny, které se považují za znak svobody.

V srpnu se budou v zemi konat prezidentské volby. Současný prezident Lukašenko oznámil, že hodlá znovu kandidovat a mezitím rozjíždí obrovské represe. "Navzdory tomu všude a všichni, i do nedávna apolitičtí lidé, teď řeší politiku a jejich hněv a nespokojenost každý den roste. Po celé zemi probíhají mírné protesty," uvedla Veronika.

"Kromě mě ten večer zatkli/unesli dalších cca 100 lidí včetně mnoha novinářů," upozornila unesená Češka.

Lukašenko vládne Bělorusku už od roku 1994 a má v plánu ve své funkci setrvat. Už nyní se zbavuje svých rivalů. Před nedávnem například nechal zatknout rivala Viktara Babaryku a obvinil ho z korupce. Jeho další rivalce Svjatlaně Cichanouské pro změnu zase vyhrožuje, že pokud neodstoupí z voleb, odebere jí děti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy