Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Únos Andreje Babiše mladšího na Krym: Babiš nechce, aby to policie řešila

Únos Andreje Babiše mladšího na Krym: Babiš nechce, aby to policie řešila
Zdroj: Profimedia / Archiv Andrej Babiš mladší / Koláž eXtra.cz
Andrej Babiš
Policie v úterý odložila případ údajného zavlečení premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym v roce 2017. Nešlo o podezření z trestného činu, věc nebyla vyhodnocena ani jako přestupek. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Proti usnesení policie podle něj strany ve lhůtě nepodaly stížnost.

"Policejní orgán dne 9. února 2021 rozhodl o odložení věci týkající se údajného zavlečení oznamovatele na území Ukrajiny a jeho omezování osobní svobody," uvedl Cimbala. Oznamovatele, tedy poškozeného, se podle něj nepodařilo vyslechnout, orgány činné v trestním řízení k tomu ale vyčerpaly všechny zákonné možnosti. "I přes tuto skutečnost policejní orgán zjistil dostatek skutkových okolností, které byly nezbytné pro rozhodnutí. Rozhodnutí bylo státním zástupcem akceptováno jako zákonné," doplnil Cimbala.

Mluvčí dodal, že proti usnesení policie nepodala žádná ze stran stížnost. Lhůta pro její podání uplynula v pátek. Premiérův syn, který dlouhodobě žije ve Švýcarsku, v dnes zveřejněném rozhovoru na webu Seznam Zprávy mimo jiné uvedl, že nechce, aby policie případ nadále prověřovala.

Premiérův syn poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. V ní je obviněn premiér Babiš a jeho někdejší poradkyně. Babiš mladší později ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy, zveřejněné v listopadu 2018, uvedl, že ho manžel tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. Premiér to popřel, jeho syn podle něj trpí schizofrenií.

Vyšetřovatelé se podle Cimbaly zabývali například rozsahem přeshraničních cest Babiše mladšího, důvody těchto cest a náplní pobytu v zahraničí. Vyžádali si také relevantní informace prostřednictvím mezinárodní právní pomoci, především pak od příslušných švýcarských a ukrajinských orgánů. "Byly zjištěny také okolnosti stran zdravotního stavu oznamovatele a jejich dopad na objektivně zjištěné skutečnosti. Lze též konstatovat, že byla podána vysvětlení dotčených osob a provedeny další standardní úkony přípravného řízení ve fázi prověřování," uvedl mluvčí.

Babiše mladšího policisté podle Cimbaly nevyslechli, ačkoli o výslech žádali prostřednictvím mezinárodní právní pomoci. Babiš mladší se podle něj ale i po skončení vyšetřování může dostavit na policii a k věci vypovídat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy