Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Únor plný změn: Elektronická dálniční známka, konec superhrubé mzdy a další

Zdroj:
ZMĚNY
Začátek února přináší České republice řadu zajímavých změn, mezi které patří zrušení superhrubé mzdy, konec papírových dálničních známek, mění se systém bezplatných antigenních testů na covid-19, do ČR nastupuje třetí vakcína proti koronaviru a do právního prostředí se zavádí pojem množírna.

Konec superhrubé mzdy

Koncem minulého roku byl odhlasován balíček, který obsahuje zrušení superhrubé mzdy, která byla v ČR od roku 2008. O zrušení superhrubé mzdy vláda uvažovala posledních několik let. Její zrušení přilepší až čtyřem milionům zaměstnanců, kteří si v závislosti na své hrubé mzdě přijdou třeba i na tisíce korun za měsíc. Berete-li tedy například 40 000 Kč hrubého, nově budete brát 31 920 Kč, zatímco doposud jste brali o více než dva tisíce méně.

Elektronická dálniční známka

Polepená čelní skla českými dálničními známkami už dále neuvidíme, s koncem ledna 2021 totiž skončily i papírové dálniční známky. Nově teď vstupuje v platnost elektronická dálniční známka, kterou pořídíte na vybraných benzínových pumpách nebo na webu edalnice.cz.

Nová vakcína

Minulý pátek bylo evropskými úřady odsouhlaseno nasazení třetí vakcíny proti nemoci covid-19. Ke společnostem Moderna a Pfizer se přidává i firma AstraZeneca. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odhaduje, že se do České republiky dopraví první dávky během února. Zatím se ale neví, kolik vakcín bude. Výrobce se totiž hádá s Evropskou unií a tvrdí, že dochází k výpadkům dodávek.

Systém bezplatných antigenních testů na covid-19

Už od prosince je v České republice možnost se nechat bezplatně testovat antigenními testy. Dosud byla pro pojištěnce možnost bezplatného testu jednou za pět dní, ministr zdravotnictví Blatný však oznámil, že od 1. února se interval zkracuje na tři dny.

Kladivo na množírny

1. února vstoupila v platnost část rozsáhlé novely zákona na ochranu zvířat proti týraní. „Novela například zavádí do českého právního prostředí definici pojmu množírna, upravuje podmínky prodeje zvířat a jejich množení. Cílem je zlepšení podmínek zvířat v chovech a posílení pozice státu v boji proti problematickým chovům,“ konstatuje Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.

Jarní prázdniny

Od prvního února taktéž začíná šestitýdenní cyklus jarních prázdnin po celé ČR.

Související články

Další články