Narodila se jako Madonna Louise Ciccone v městečku Bay City poblíž Detroitu. Její otec, inženýr pro společnosti Chrysler a General Motors, má italské předky, matka, která ve zpěvaččiných pěti letech zemřela, měla zase francouzské kořeny.

Po maturitě šla Madonna studovat balet, ten ale po třech letech vzdala a rozhodla se odejít do New Yorku. Tam se živila jako modelka pro akty studentů uměleckých škol. V té době také vznikly její známé odhalené snímky, které obletěly svět.

Svou první desku vydala v roce 1983 a s projevem drzé a zlobivé holky tehdy pobláznila davy. S postupem let se díky svému sebevědomému vystupování a módním kreacím stávala světovým idolem, který se nebál a stále nebojí poodhalit i intimnější partie.

Jejím prvním manželem byl herec Sean Penn. Vztah jim ovšem vydržel jen čtyři roky. Velkou událostí v jejím životě bylo i natáčení muzikálu Evita, během kterého zjistila, že je těhotná. V roce 1996 porodila dceru Lourdes, kterou má se svým bývalým osobním trenérem Carlosem Leonem. Další sňatek se konal o čtyři roky později s britským režisérem Guyem Ritchiem, jemuž porodila syna Rocca. Ani tento svazek ale nevyšel. Ke dvěma dětem zpěvačka přidala ještě dvě adoptované – chlapce Davida a holčičku Chifundo (Mercy) z Malawi.

I přes svůj věk patří královna moderní hudby a bulváru stále mezi populární interpretky u všech věkových kategorií a pro mnoho hudebníků je její tvorba inspirací.