Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

Unikátní zápis do historie! Na seznam UNESCO přibyl modrý zázrak z Česka

dědictví předků
Při mezinárodním zasedání na Mauriciu bylo rozhodnuto, že na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO bude zapsána textilní tiskařská technika .

O zápis na seznam UNESCO společně žádaly Česko, Německo, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. V České republice fungují pouze dvě dílny, kde se textilním modrotiskem v současné době zabývají. Jedna dílna je v Olešnici a druhá ve Strážnici.

"Je to pro nás ohodnocení naší práce. V České republice fungují pouze dvě takové díly. Doufáme, že díky zápisu na seznam UNESCO se naše řemeslo dostane do většího povědomí a lidí ho více ocení,“ uvedla pro web idnes.cz jednatelka firmy Arimo Jitka Binderová.

Komise na také projednávala návrh, aby na seznam nehmotného kulturního dědictví byla zapsána tradiční krkonošská výroba vánočních ozdob. Komise zatím nevyhověla, návrh má být doplněn a přepracován.

Modrotisk je podle Wikipedie negativní tisk spočívající ve vykrytí zvoleného vzoru rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu. Původně se k obarvení indigem, importovaným přírodním barvivem, používala zákazníky donesená domácí lněná plátna, ve druhé polovině 19. století lněná a bavlněná plátna přímo z továren.

Pro Českou republiku jde již o šestou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V minulosti již bylo zapsáno loutkářství, sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky.

Mohlo by vás zajímat

Další články