Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Před 52 lety popravili Che Guevaru: 9. října 1967 to mělo vypadat jako smrt v boji

Zdroj: wikipedia.org
výročí
Plno mladých lidí má jeho obličej na tričku. Che Guevara (1928 - 1967) původně vystudoval lékařství v Argentině. Proslavil se ale na Kubě, kde vedl revoluci. Dne 9. října roku 1967 byl Ernesto Rafael Guevara de la Serna popraven. Poprava byla vykonána ve vísce La Higuera. Mělo to vypadat, že Che Guevara padl v boji.

Kdo by neznal slavného revolucionáře. Vždyť ostře řezaná tvář se stala po jeho smrti symbolem, který zdobí nejedno tričko. Pro jedny hrdina. Pro druhé tyran a vrah.

Nebyl to žádný hlupák. Naopak. Vystudoval lékařství. Jeho otec Ernesto byl architektem. Od mládí byl vášnivým čtenářem. Bylo otázkou času, kdy narazí na díla Marxe a Engelse.

Do přítomnosti Fidela Castra se dostal jako lékař. Měl se starat o jeho vojáky. Jenže získal si důvěru a rychle postupoval v hierarchii. Fidel Castro a Che Guevara vytvořili tandem, kterým energii dodával radikální marxismus.

Po kubánské revoluci se podílel na masových popravách v havanské pevnosti La Cabaňa. Později se stal prezidentem kubánské národní banky. Tehdy byl na vrcholu moci. Životní chybou bylo, když se názorově s Castrem rozešel. V roce 1966 pobýval krátce v tehdejším Československu. Více ho to ale hnalo za dobrodružstvím. Pokračoval v šíření revoluce v Zairu (dnešní Kongo) a v Bolívii.

V Bolívii nakonec našel smrt. Zajala ho tamější armáda na udání místních indiánů. Dne 9. října 1967 byl pak popraven. Po své smrti se stal symbolem a ikonou pro revolucionáře všeho druhu. Dne 13. července 1997 byly jeho ostatky vykopány a převezeny na Kubu.

Podívejte se do fotogalerie na unikátní snímky.

Mohlo by vás zajímat

Další články