Před 52 lety popravili Che Guevaru: 9. října 1967 to mělo vypadat jako smrt v boji
Kdo by neznal slavného revolucionáře. Vždyť ostře řezaná tvář se stala po jeho smrti symbolem, který zdobí nejedno tričko. Pro jedny hrdina. Pro druhé tyran a vrah.
Nebyl to žádný hlupák. Naopak. Vystudoval lékařství. Jeho otec Ernesto byl architektem. Od mládí byl vášnivým čtenářem. Bylo otázkou času, kdy narazí na díla Marxe a Engelse.
Do přítomnosti Fidela Castra se dostal jako lékař. Měl se starat o jeho vojáky. Jenže získal si důvěru a rychle postupoval v hierarchii. Fidel Castro a Che Guevara vytvořili tandem, kterým energii dodával radikální marxismus.
Po kubánské revoluci se podílel na masových popravách v havanské pevnosti La Cabaňa. Později se stal prezidentem kubánské národní banky. Tehdy byl na vrcholu moci. Životní chybou bylo, když se názorově s Castrem rozešel. V roce 1966 pobýval krátce v tehdejším Československu. Více ho to ale hnalo za dobrodružstvím. Pokračoval v šíření revoluce v Zairu (dnešní Kongo) a v Bolívii.
V Bolívii nakonec našel smrt. Zajala ho tamější armáda na udání místních indiánů. Dne 9. října 1967 byl pak popraven. Po své smrti se stal symbolem a ikonou pro revolucionáře všeho druhu. Dne 13. července 1997 byly jeho ostatky vykopány a převezeny na Kubu.
Podívejte se do fotogalerie na unikátní snímky.