Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Unikátní chaty v Českém Švýcarsku lehly popelem: Mohli to být žháři, tvrdí ředitel národního parku

Unikátní chaty v Českém Švýcarsku lehly popelem: Mohli to být žháři, tvrdí ředitel národního parku
Zdroj: HZS Ústeckého kraje
+ Další fotografie
požár
Historické chaty v Českém Švýcarsku se ocitly v pátek ráno v plamenech. Bohužel obě lehly popelem. Na místě zasahovalo šestnáct hasičských jednotek i vrtulník. Hasiči našli v jednom ze shořelých objektů propanbutanové lahve. Je tedy dost možné, že šlo o žhářství.

Od pátečního rána hořelo v Národním parku České Švýcarsko. V plamenech tam byly dvě chaty Na Tokáni u Rynartic. Objekty začaly podle mluvčího Správy Národního parku Tomáše Salova hořet v sedm hodin ráno.

Příčinou je zřejmě žhářství nebo technická závada

Požáru si všimli revírníci parku. „Požár ohlásil ráno náš revírník, který cestou do práce viděl dým. Hledal původně lesní požár a zjistil, že hoří tyto dvě chaty,“ řekl serveru Novinky Salov. Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek a povolán byl i vrtulník. "Oba historické objekty zcela lehly popelem. Hasiči dohašují požár," sdělil serveru Tn.cz Salov. V blízkosti dvou chat se nachází ještě třetí srub, ten ale zůstal stranou požáru.

Hasiči objevili v jednom z objektů propanbutanové lahve. "K požáru se nikdo kromě hasičů blíže nedostane, protože hrozí nebezpečí exploze," dodal Salov. Podle ředitele národního parku Pavla Bendy mohla být příčinou technická závada nebo žhářství, uvedl v České televizi.

Sruby v alpském stylu pocházejí ze 30. let 20. století a jsou zapsány jako kulturní památka. „Finální podoba je z této doby, patří soukromému majiteli,“ uvedl Salov. V chatách byly i restaurace, které se staly oblíbeným místem výletníků. V současné době však v provozu nebyly.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy