Tuzemská justice bude možná brzy řešit neobvyklý případ. Pětice Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu, bude požadovat odškodné. Podle Švarce má pětice několik variant, jak o peníze požádat. Nemusí je totiž požadovat jen po České republice, ale i po Libanonu nebo soukromých osobách.

Češi si myslí, že v jejich případě došlo k řadě pochybení. Česká republika prý řešila vše pozdě. „Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna,“ řekl pro Aktuálně.cz jeden z unesených, překladatel Adam Homsi.

Češi strávili v Libanonu proti své vůli půl roku, do Česka se vrátili začátkem února. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby propuštěn Alí Fajád, kterého Spojené státy americké podezřívají z napojení na teroristickou organizaci. Podle ministra obrany Martina Stropnického bylo podmínkou propuštění pětice unesených Čechů to, aby Česká republika nevydala Fajáda do USA.

Už teď je jasné, že pokud se případ dostane až k soudu, bude zcela ojedinělý. Advokát Lukáš Trojan si přitom myslí, že by pětice Čechů mohla mít nárok na odškodné v případě, kdyby se podařilo zjistit, kdo je unesl.

„Další variantou může být to, že se jim podaří prokázat, že Česká republika nepostupovala při jejich vysvobození dostatečně rychle. Když se ale ukáže, že do Libanonu jeli Češi na vlastní pěst a nežádali místní bezpečnostní složky ani o ochranu, tak šance na odškodné nebude téměř žádná,“ podotýká pro Aktuálně.cz zkušený právník.