Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Úmrtí při covidu: Může to potkat nejméně jednoho pacienta ze sta, tvrdí lékař

Úmrtí při covidu: Může to potkat nejméně jednoho pacienta ze sta, tvrdí lékař
Zdroj: Pixabay
Koronavirus

Podle Aleše Linharta (57) z České kardiologické společnosti může úmrtí při nákaze koronavirem potkat nejméně jednoho pacienta ze sta. Řekl to v rozhovoru pro ČTK.

Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho ze 40 000 až 100 000. V rozhovoru s ČTK to řekl lékař Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti. Kvůli několika desítkám případů z milionů podaných vakcín v současné době evropské a americké úřady pro regulaci léčiv zkoumají očkovací látky od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.

"Závažné trombózy jako nežádoucí účinky vakcíny se objevují u jednoho člověka za 40 000 až 100.000. Smrtnost covidu je přitom více než jedno procento," sdělil Linhart.

Krevní sraženiny v žilách vznikají podle něj nejčastěji u pacientů, kteří se nějakou dobu nemohou hýbat, lidí po velkých operacích nebo při onkologické léčbě. "Je to relativně častá záležitost i mimo nákazu koronavirem," řekl Linhart. Souviset to může i třeba s dlouhou cestou autobusem nebo letadlem, část lidí k nim má navíc vrozený sklon.

Snížení rizika

U pacientů, kterých se to týká, lékaři na toto riziko myslí a preventivně podávají léky na ředění krve. "Riziko se tak snížilo o desítky procent," dodal. Podobně dostávají léky na ředění krve i někteří hospitalizovaní s covidem-19, sraženiny totiž vznikají i u zánětlivých onemocnění, jakým covid je. Objevit se ale mohou i po vyléčení.

Lidé by měli zpozornět, pokud jim bez důvodu natečou končetiny, začnou je bolet nebo se u nich objeví fialové nebo bledé skvrny. Obrátit by se lidé měli primárně na svého praktického lékaře, který je odešle ke specialistovi.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo infografiku, na níž informuje veřejnost o tom, že pravděpodobnost vzniku vzácné krevní sraženiny po očkování vakcínou AstraZeneca je 0,00065 procenta. Srovnává to s pravděpodobností úderu blesku, která je 0,00072 procenta. Jakákoli anafylaktická reakce po očkování je podle ní 0,001 procenta. Naproti tomu pravděpodobnost hospitalizace po nákaze covidem pak podle slovenských dat je 7,2 % a pravděpobnost úmrtí 1,6 %.

V ČR bylo dosud pozitivně testováno na nákazu novým typem koronaviru 1,597 milionu lidí a zemřelo podle statistik dosud asi 28 300. Podíl se blíží spíše ke dvěma procentům. Odborníci se ale domnívají, že nakažených bude víc, protože někteří neabsolvovali test.

Vakcíny a krevní sraženiny

Poprvé se v souvislosti s vakcínami proti covidu-19 začalo o riziku krevních sraženin hovořit v polovině března, postupně pozastavilo očkování několik evropských zemí. Po vyjádření Evropské lékové agentury (EMA) o převažujících přínosech vakcinace se tyto země k očkování většinou vrátily, případně omezily očkování u mladších pacientů.

U očkovací látky od Johnson & Johnson byla pro Evropu pozastavena distribuce do doby, než americké a evropské úřady prověří případy podezření, kterých byly jednotky na miliony vyočkovaných dávek.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy