Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Umírající šimpanz poznal svého ošetřovatelé z mládí! To je doják roku. Podívejte se na video!

Dojímavé video se stalo okamžitě virálním po poté, co ho sám bývalý ošetřovatel uveřejnil. Umírající šimpanzice jménem Mama byla připravena na nejhorší a odmítala jakoukoliv pomoc. Když ale spatřila svého starého přítele a profesora, rozesmála se a začala ho hladit.

Šimpanzice jménem Mama, bývalá matriarcha kolonie šimpanzů v zoo v Royal Burgers v Holandsku, odmítala jídlo a pití od ošetřovatelů, dokud ji nenavštívil profesor Jan van Hooff, kterého znala už od roku 1972, a byly starý přátelé.

Její reakce všechny překvapila ale i dojala, slabá a umírající Mama se najednou rozesmála a natáhla ruce směrem k profesorovi. Hladila ho, dala si obličej k jeho, a dokonce po dlouhé době snědla jídlo, které jí nabídl. 59letá Mama do té doby vůbec nereagovala, a ležela bez života stočená do klubíčka.

Mama zemřela jen o týden později. Pan van Hooff, profesor biologie na univerzitě v Utrechtu, spoluzaložil kolonii šimpanzů – první v zoo – v 70. letech. Mama se narodila ve volné přírodě, ale kvůli její dominantní povaze se stala známou jako „velká dáma“ své kolonie.

Po její smrti vědkyně Frans de Waalová, která se zaobírá chováním lidoopů, kteří žili s Mamou, řekla: „Měla výjimečně silnou a dominantní osobnost, takže nikdo, kdo se chtěl dostat k moci, by to v její přítomnosti nezvládl. Hrozilo by napětí a časté konflikty. Vědkyně ještě dodala: "Bolí mě její odchod, a bude mi chybět, protože jen zřídka potkáte tak obdivuhodnou povahu jakou měla Mama, myslím tím jak u lidí, tak i u opic.“

Související články

Další články