Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Uměli jste si představit pivo na Staromáku pod pade? Ne? Zkontrolovali jsme to za vás

+ Dalších 11 fotografií
Většina restaurací na Staroměstském náměstí pořád drží nižší „korona ceny“. Otevření hranic s Rakouskem a Slovenskem zatím moc turistů nepřineslo a většina podniků v centru Prahy zůstává při nejlepším poloprázdná. V současnosti tak čelí nové výzvě - přilákat české zákazníky. To jde ale obtížně a část podniků se proto potýká s existenční krizí.

Pouliční umělci, davy turistů a plné restaurace se vybaví snad každému, když se řekne Staromák. Epidemie koronaviru ale všechno změnila a na jednom z turisty nejfrektovanějších náměstí v Praze je převážně slyšet čeština. I když je kolem oběda, většina restaurací zeje prázdnotou, v lepším případě mají pár hostů. To je realita posledních dní, se kterou se musí vypořádavat majitelé stravovacích podniků na Staroměstském náměstí.

Turisté podnikům chybí

Turistů je v Čechách pořád minimum, restaurace na Staromáku se tak musí zaměřit především na české zákazníky. I proto došlo k razantním změnám cen v jídelních a nápojových lístcích. Tam, kde dřív stál půlitr piva i 120 korun, nyní stojí kolem padesáti. "Není to ale jen tím, že cílíme na Čechy. My bychom je tu měli rádi i normálně, jenže před epidemií jsme například platili 170 tisíc jen za nájem. Právě tomu jsme museli přizpůsobit ceny, protože kdybychom prodávali pivo za padesát korun, tak bychom byli v mínusu. Naštěstí nám Praha v souvislosti s krizí nájem snížila," vysvětluje situaci provozní restaurace U Týna Jakub Moravec (43).

Díky snížení nájmu, které zavedla Praha v květnu pro restaurace postižené koronavirovou krizí, si můžou některé podniky na Staromáku dovolit čepovat pivo i za 50 korun. Například právě U Týna stojí půllitr světlého Bakaláře 49 korun. Podobně je na tom i restaurace White Horse přímo naproti nově postaveného Mariánského sloupu. Tam si zákazníci mohou dát čepovanou desítku Staropramenu za 39 korun. Pivo ale místo do půllitru točí do sklenic o objemu 0,4 litru.

Někde nabízí celkovou slevu

Nižší ceny si drží i restaurace na nejfrekventovanějším místě, tedy naproti pražskému orloji. Podniky El Toro Negro nebo Oliva Verde mají nefiltrovaný Staropramen za 60 korun, naopak restaurace U Prince, sousedící pávě s těmito podniky, má to samé pivo za 49 korun.

Některé podniky pak řeší finanční potíže například slevou až třicet procent. Tuto akci má třeba bar Coyotes, který sídlí na Malém náměstí vedle Staromáku. Sleva platí na celý účet.

Otázkou pak zůstává, zda se restauracím podaří přilákat dostatek zákazníků. Většina obyvatel Prahy totiž není zvyklá chodit do hospody na Staromák, kde byly před koronavirem dlouhodobě vysoké ceny. Návštěvnost podniků na Staroměstském náměstí tak někde spadla až o 90 procent a v současnosti doslova bojují o přežití.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy