Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Umělá inteligence a big data pomáhají v Rakousku chránit křehký ekosystém

Umělá inteligence a big data pomáhají v Rakousku chránit křehký ekosystém
Zdroj: Huawei
Ekologie

Pokud ještě teď před prázdninami přemýšlíte nad dovolenou zalitou sluncem nedaleko tuzemských luhů a hájů, možná jste při svém pátrání po ideální destinaci narazili na Neziderské jezero. Ráj milovníků vodních sportů obepíná spletitá síť fantastických cyklostezek, krásné pláže vybízí k volejbalu i odpolednímu šlofíku. Největší jezero Rakouska je přirozenou atrakcí pro dobrodružné turisty, ještě větší lákadlo ale představuje pro vědce. Do oblasti, která je již dvacet let součástí Seznamu světového dědictví UNESCO, před nedávnem nasadili speciální akustický systém. Není tu ovšem od toho, aby poslouchal plážové drby a pikantnosti. Jeho cíl je mnohem noblesnější – po celé dva roky bude monitorovat zvířecí obyvatele rákosového pásu jezera.

Padesátka druhů v ohrožení

Rakousko patří mezi evropské premianty v politice životního prostředí. Alpská země pověstná horskými masivy a úrodnými údolími je z více než tří čtvrtin pokrytá lesy a zemědělskou půdou, přičemž zhruba třetina celého území je chráněna. Rozmanitá příroda i klima v různých nadmořských výškách vytváří ideální prostředí pro celou škálu živočišných druhů, přesto se i Rakousko v posledních letech potýká s jejich úbytkem. V alpské zemi je jich v současné době kriticky ohroženo téměř pět desítek a odborníci varují před nenapravitelnými ztrátami. Na pomoc proto spěchají státní instituce, neziskové organizace i dobrovolníci a po celé zemi vznikají projekty, jejichž cílem je chránit místní přírodní bohatství. Jedním z takových projektů je akustický monitoring u Neziderského jezera uprostřed národního parku Neusiedler See – Seewinkel, který je již od loňského roku rozvíjen v úzké spolupráci s Vídeňskou univerzitou, organizací Rainforest Connection (RFCx) a společností Huawei.

Přírodní symfonie ze záznamu

Neziderské jezero je jediným velkým stepním jezerem v Evropě a jeho rákosový pás pokrývající až čtyři pětiny jezera vytváří zcela jedinečný ekosystém pro místní faunu. Na ploše o zhruba 12 km² byla instalována dvě online zařízení známá jako „strážci“ a sedmdesát offline zařízení, která společně zaznamenávají zvuková data na microSD karty. Délka monitorování stanovená na dva roky má vědcům pomoci zmapovat proměny ptačího zpěvu v různých ročních obdobích. Oblast je totiž důležitou křižovatkou a místem k odpočinku stěhovavých ptáků na cestě mezi Evropou a Afrikou. Doposud jich bylo v oblasti pozorováno kolem 350 různých druhů a každá roční doba tak nabízí zcela jinou ptačí kakofonii. Vědci již pečlivě analyzovali přes 4000 GB dat, což je více než 11 600 hodin zvukového materiálu, na který naštěstí nejsou sami – pomáhá jim důmyslná umělá inteligence.

Big data dnem i nocí

Sofistikovaná síť elektronických strážců zajišťuje snadný přístup k datům, která dříve museli vědečtí pracovníci složitě získávat v terénu. „Největší výhodou je, že nyní lze monitorovat zvuky ptáků a obojživelníků v časových úsecích, u kterých to doposud nebylo možné – například v noci a v zimě – což bylo dříve obzvláště náročné,“ objasnil při představení projektu veřejnosti Erich Manzer, zástupce CEO rakouské pobočky Huawei. „S naší technologií lze monitorovaná data ukládat přímo na zařízení a výzkumníci je tak jen posbírají. Některá zařízení mohou data přenášet přes mobilní síť, díky čemuž je výzkum ještě časově efektivnější.“

Umělá inteligence a big data pomáhají v Rakousku chránit křehký ekosystém


„Data nám nesmírně pomáhají při hodnocení našich výsledků,“ chválí si spolupráci Harald Grabenhofer, výzkumník národního parku Neusiedler See – Seewinkel. Tato minimálně invazivní metoda pod hlavičkou globální iniciativy Huawei Tech4All se mezi zúčastněnými již nyní těší velké popularitě. Národní park Neusiedler See – Seewinkel na základě vědeckých zjištění už brzy bude moci účinněji pracovat na ochraně zvířecích obyvatel rákosového pásu tváří v tvář lidským návštěvníkům – tak, aby uprostřed křehkého ekosystému opět vznikla rovnováha.

Umělá inteligence a big data pomáhají v Rakousku chránit křehký ekosystém



Související články

Další články

Nejnovější kauzy