Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Ulice smrti Novodvorská v Praze: Poprvé zde vraždil spartakiádní vrah

Ulice smrti Novodvorská v Praze: Poprvé zde vraždil spartakiádní vrah
Zdroj: Martin Procházka / Profimedia / Koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Krimi

Pražská Novodvorská ulice je se svým okolím dodnes nechvalně proslulá lokalita, kde se stalo hned několik hrůzných činů včetně vražd i znásilnění. Řádil zde Jiří Straka, jemuž se přezdívá také spartakiádní vrah, odehrála se zde vražda s mačetou a kladivem v podchodu, v blízkosti ulice byl zastřelen kmotr František Mrázek a také se zde odehrálo brutální přepadení banky.

Ulice Novodvorská působí na první pohled celkem klidným dojmem. Na tomto místě ale došlo ke zločinům, nad nimiž zůstává rozum stát. eXtra.cz udělalo průřez mrazivou historií tohoto místa, které se nejednou zapsalo do historie jako dějiště vražd, znásilnění i loupeže.

Poprvé zde vraždil spartakiádní vrah

Jiří Straka (51) měl psychické problémy už v dětství. Když mu bylo osm let, na psychiatrii u něj odhalili syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými rysy a projevy. Psychiatrům také tehdy přišla zvláštní jeho vlastnost, kterou popsali jako úplnou amorálnost a absenci citu. Jak ale Straka stárnul a zvyšoval se jeho sexuální pud, začalo to být horší a horší.

Po několika útocích na dívky se Straka dopustil své první vraždy, stalo se tak 8. dubna 1985. Tehdy kolem deváté hodiny večerní napadl u Novodvorské třiadvacetiletou Alici, matku dvou dětí, která byla na cestě za svým přítelem. Odtáhl ji mezi stromy a znásilnil ji. Také jí ucpal pusu kalhotkami, hlínou a kamínky. Do nosu jí strčil několik srolovaných listů. Pitva ukázala, že Alice se právě hlínou zadusila. Straka svou oběť zahrabal listím, tělo našel druhý den při pátrací akci policejní pes.

Celkem jsou u Straky potvrzené tři vraždy, dva pokusy o vraždu, pět znásilnění, tři loupeže a pět krádeží. Jelikož své činy páchal v době příprav celostátní tělovýchovné přehlídky, začalo se mu přezdívat spartakiádní vrah. Dopadnout ho se podařilo 22. května 1985. Velmi tomu pomohla výpověď jedné z napadených dívek, které měly to štěstí, že Strakovo běsnění přežily. Zpočátku kriminalisté nevěřili, že by něco takového byl schopen udělat mladý hornický učeň. On se ale sám během výslechu přiznal nejenom ke třem vraždám, ale i k dalším trestným činům.

Strakovi bylo v té době pouhých šestnáct let a díky tomu se mladý vrah vyhnul trestu smrti. Podle tehdejších zákonů mohl dostat maximálně deset let vězení, což také nakonec dostal. Tento trest mu byl nakonec v roce 1994 zkrácen prezidentskou amnestií. V kriminále si Straka prošel doslova peklem. Spoluvězni ho chtěli oběsit, poté mu byly rozkopány genitálie. Na rozhodnutí soudu byl Straka poté vykastrován. V kriminále se ale také stihl vyučit pekařem, dal se pokřtít a začal se zajímat o evangelickou víru. Dnes žije pod jménem Novák. Oženil se s Růženkou, kterou potkal v opavské léčebně.

Vražda mačetou a kladivem

Brutální čin se odehrál také v zastavárně v podchodu pod Novodvorskou ulicí. V roce 1998 zde učeň J. K., jemuž v té době bylo šestnáct let, zavraždil bazaristu. Použil k tomu mačetu a kladivo, aby si následně odnesl 40 tisíc korun, walkmany, erotické videokazety a další zboží.

Zastřelení kmotra Mrázka

Neznámý odstřelovač zasáhl v lednu roku 2006 kmotra Františka Mrázka (†47) přímo do srdce před sídlem podnikatelovy firmy, které stálo v Durychově ulici, blízko Novodvorské. "Jsme přesvědčeni, že samotnou vraždu zorganizovali dva lidé. Jeden operaci připravil, druhý střílel. Jde o člena slovenského podsvětí a bývalého policistu z elitní jednotky. Oba shodou okolností v minulosti pro Františka Mrázka pracovali," uvedl pro Aktualne.cz policejní zdroj, který je s vyšetřováním podrobně seznámený. V motivu vraždy údajně hrály roli tahanice okolo velkého potravinářského podniku Setuza. Mrázek a jeho partneři ho ovládali také s pomocí svých kontaktů na vlivné politiky.

Brutální bankovní přepadení

Jedno z nejbrutálnějších bankovních přepadení v historii Česka. Tak bývá označovaný incident, který se v Novodvorské ulici odehrál roku 2009. Maskovaný muž, tehdy jedenapadesátiletý Petr Pavel Krstev, u sebe v bance držel dvě zaměstnankyně jako rukojmí a požadoval tři miliony korun za to, že je nezastřelí. Jednu z nich propustil po dvou hodinách. Druhou policisté osvobodili za další dvě. Policii se muže podařilo zneškodnit pomocí volavky u dveří, která odlákala jeho pozornost. Do prostoru pak vtrhla zásahová jednotka a Útvar rychlého nasazení. Pachatel byl ochromen rozbuškou. Dostal osm let za mřížemi.

Smrt Anny Veverkové

V červnu roku 2013 se v ulici odehrála další tragická událost. Bezohledný devatenáctiletý řidič zabil na přechodu bývalou mluvčí vlády expremiéra Vladimíra Špidly (69), novinářku a spoluzakladatelku hnutí ANO Andreje Babiše (66) Annu Veverkovou (†51). Ta přecházela víceproudou komunikaci nedaleko svého bydliště, když vtom se objevilo auto řízené mladíkem, který už nestihl zabrzdit. Veverková utrpěla těžká poranění hlavy.

Jako rukojmí si vzal svoji dvouletou dceru

V říjnu roku 2014 se v paneláku v Novodvorské ulici zabarikádoval pětatřicetiletý opilý muž se svojí dvouletou dcerou a vyhrožoval, že ji zabije, pokud se u domu objeví jediný policista. Stalo se tak po hádce s jeho partnerkou. Dítěti se naštěstí nic nestalo, vyjednavač muže nakonec přemluvil, aby se vzdal.

Oznámil nález mrtvé ženy, pak ho obvinili z jejího zavraždění

V ulici Vavřenova na Novodvorské bylo v červenci roku 2016 nalezeno tělo pobodané ženy ve věku 70 až 80 let. Policie pak obvinila osmatřicetiletého muže, který má za sebou trestní minulost násilného charakteru a který nález ohlásil na tísňovou linku. Útok na ženu byl spáchán po vyostřené hádce.

Při konfliktu tasila zbraň

V roce 2019 se v Novodvorské stal další případ, při němž bylo potřeba využít zásahové jednotky. V jednom z tamějších bytů došlo ke konfliktu mezi dvěma ženami, přičemž jedna měla tu druhou ohrožovat střelnou zbraní. Na místo byli vysláni policisté pohotovostní motorizované jednotky, velitel policie, vyjednavač a také členové zásahové jednotky. Vyjednavači se podařilo přesvědčit ženu, aby byt otevřela. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy