Ulice pod palbou kritiky: Šikana se vymkla kontrole, bouří se diváci
Scenáristé seriálu Ulice jsou pod palbou kritiky i svých nejvěrnějších fanoušků. Mnozí z nich vyhrožují, že se přestanou na nekončící příběhy sousedů z jedné ulice dívat. A to kvůli dějové lince Šimona v podání herce Jakuba Krause, který na vlastní kůži prožívá drsnou šikanu.
Šikana je celospolečenský problém, se kterým je třeba bojovat a nejlépe ho zcela vymýtit. Mladí agresoři jsou totiž schopni zahýbat s psychikou dítěte tak, že se bojí vycházet z domu. To je i případ chlapce z Mělnicka, kterého napadli spolužáci.
Drsná šikana na Mělnicku
„Ostatní na mě plivali a ten hlavní mě kopal do břicha, když jsem byl na zemi, bouchal mě do hlavy pěstmi,“ popsal pro CNN Prima News chlapec, který se nyní bojí chodit do školy i kamkoli jinam a musí mít individuální výuku. O případu jsme informovali zde.
„Nejezdí se mnou do města, protože se bojí, že nás někdo napadne. Nechodí ani ven. Když mu řeknu, že je čas jít do školy, on ráno vstane, začne zvracet a třást se,“ popsala matka, jak se násilí na jejím synovi projevilo.
I tento případ je jasným důkazem, že by se na šikanu mělo ve velkém upozorňovat. Ne každý pokus je ale povedený. Podle televizních diváků se to nepodařilo právě scenáristům nekonečného seriálu Ulice. Právě tam totiž Šimon v podání herce Jakuba Krause již dlouhé měsíce musí čelit drsné šikaně, která neustává, nýbrž graduje.
Šikana v Ulici
Nutno ale dodat, že divákům nevadí, že se tvůrci seriálu rozhodli řešit téma, o kterém je nutné mluvit nahlas, ale způsob, jakým se ho rozhodli v Ulici pojmout. Nejenže prý dávají agresorům návod na prvotřídní šikanu, ale obětem nenabízejí jiné východisko než vzít věc do vlastních rukou. Šimon se totiž šikanu rozhodne vyřešit tak, že na agresory nastoupí se zbraní v ruce. Pistoli na ně vytáhne dokonce přímo ve škole. Podle diváků měli ale scenáristé ukázat, jak se s šikanou vypořádat, a ne situaci ještě hrotit.
„To už je přes čáru, nosit střelné zbraně do školy? No úplná Amerika. Hnus hnusný, končím s Ulicí. Velmi neomluvitelný scénář,“ rozohnila se jedna z divaček. Podle dalších mohli tvůrci seriálu vymyslet lepší konec této dějové linky.
Návod pro grázly
Poté, co jsme včera zveřejnili zprávu o napadeném chlapci, o kterém je zmínka na začátku článku, objevily se názory, že se agresoři mohli inspirovat v Ulici. “Vždyť televize je inspiruje. Právě teď v seriálu Ulice. Tolik šikany, takové zážitky z mých školních let opravdu nemám,” napsala paní Věra. A není jediná s tímto názorem.
“Je toho čím dál víc a nic se s tím neděje. Ještě návod pro grázly, jak na to. Příklad. Seriál Ulice,” přidala se další z divaček. “Vždyť mají návod v televizi. Tolik dílů šikany v seriálu Ulice, že jsem se přestala dívat. Po všech těch dnešních starostech ještě nervy z televize. To si radši pustím S tebou mě baví svět,” vzkázala další rozčilená divačka.
Scenáristé Ulice konzultovali šikanu s odborníky
“Je pravda, že téma šikany rezonuje, a to nás velmi těší, protože právě to může v rámci dané problematiky významně pomoci. Myslím, že míra kritiky je přímo úměrná právě množství reakcí na Šímův příběh. Ten je pečlivě konzultován s odborníky, kteří se šikaně profesně věnují, a bohužel způsob, jakým se vyvíjel Šímův příběh, není ničím neobvyklý,” sdělila nám PR manažerka seriálu Tereza Drtinová s tím, že děj by mohl sloužit jako odstrašující případ.
“Bývalo by mnohem lepší, kdyby se Šíma svěřil mnohem dřív někomu dospělému. To je totiž právě podle odborníků jediné správné řešení, aby škola mohla situaci vyřešit. Z děje je také zřejmé, že je nutné věnovat velkou pozornost našim dětem a studentům, zvláště ještě víc tehdy, pokud se jejich chování náhle změní. Tématu jsme se také věnovali na všech našich komunikačních platformách a snažíme se v této oblasti šířit osvětu,” doplnila Drtinová a dodala, že další akce budou v blízké době následovat.