Šéfredaktor eXtra.cz Pavel Novotný, který všechno ví a všechno zná, glosuje vždy koncem týdne dění v Ulici, kterou sleduje manželka a on se už roky po návratu z práce nadšeně přidává!

Týden jsem strávil v obavách o osud Emina ztraceného čokla (pro ty, co tomu nerozumí: národ pejskařů miluje dojímání se nad podobnými storkami a k tomu trpící Ema – geniální postup scenáristů seriálu – a vy, pejskofilové, se nebojte, že otčím trpitelky století nebude za svůj pokus zbavit se Roxy vytrestán… A to i přesto, že celý svět krom Evropy a Severní Ameriky psy normálně jí) a esenciální rozkoší z neštěstí Máry, který podle mě stále ještě není dostatečně potrestán za ručení za půjčku kamarádovi, ale když krom ztráty Coolny ještě svatosvatě slíbí, že Monika ukáže prsa, a jako znalec kvalitního fotbalu a sázek vymaluje Coolnu na červeno-bílo, jsem ochoten mu dát jako seriálové postavě ještě šanci.

Legrační byla úterní scénka kokotskýho, pardon, dost dobrýho, fér dospělýho kluka Mikiho s Míšou, se kterou kdysi přišel o panictví, a tak ji má furt rád, i když se britská rovnátková královna loňského roku pomalu nevejde na mou obrazovku, a to jsem si v Makru koupil ve slevě bednu s uhlopříčkou 152… Mikiho rozumování patří ke koloritu seriálu a babičky si do něj rádi promítají sny o tom, že takový třeba bude jednou jejich skutečný vnuk, jen co přestane fetovat, somrovat peníze a poslouchat Rytmuse, a zbytek z něj má srandu, takže pohoda, ale když se s pár moudrými radami vynořila odněkud z výkrmny navrátivší se Mikim odpaněná mentorka Míša a začala panu teenagepodnikateli dávat přednášku o komunikaci s otcem (poté, co jí ten její ani pod jejím ultranátlakem sto dílů nechtěl loni dovolit začít kopulovat a málem si podřezala žíly), málem jsem se poblinkal, ale naštěstí jsem si vzpomněl, že na světě ještě pořád existuje Nikol Moravcová, brokolice a Vladko, a tedy jsou i horší věci, a uklidnil se, jako bych tušil, že největší vzrůšo mě čeká za chvíli.

Ano, díky bohu se opět ohlásil můj miláček a lidský i teroristický vzor, Pán pohromy a Bůh masakru Eliáš, jehož detailní analýze jsem se věnoval nedávno, a tak jen dodám, že mu rád přijdu osobně nahodit motorovku, až přijede z Německa demonstrovat svůj názor na studium Boríska na konzervatoři a trošku poškorpit labilní trosku Libušku, která mě začíná pěkně sejřit se svými chytrými řečmi krzevá Liborovo chlastání.

Podívejte, já pro Novu bokem pracuji a dobře vím, že tam správně razí zásadu, že chlast klidně, ale pak musí přijít apel na to, že to je špatně. Proto skoro celá Ulice chlastá, ale Nova správně ukazuje, kam to vede.

A jsou to fakt parády. Nalijme si čistého vína. V Ulici jsou tito alkoholici či kvartální alkoholici a násoskové: Ivana Drápalová, Mára, Farský, Farská, Havránková, mladá Hejlová, Hložánek, Knobloch, Liška, Masný, Michal Rychlošípák Miller + jeho bratr Pavel, Libuška, Nykl, Nyklová, Pavlicová, Pešek, Pešková stará i mladá (ta má naději, že přejde na bezpečnější fet) a samozřejmě Libor. K tomu se nám nadějně rozjíždějí se svými pivními „průšvihy“ Miki s mladým Hložánkem, kterým sem tam zdatně posekunduje mladej Toužimský, všichni perspektivní kádři, a do výčtu jsem ještě neuvedl tradiční tříčlennou pivní štamgastovou sestavu ochmelků, kterou všichni známe ze scén, kdy je jednou týdně potřeba v seriálu naznačit, že personál jídelen a restaurací neboli Mára + Monika (Coolna) či Miller nebo jeho potenciální nabíječ Henry (U Henryho) nemají s hosty snadné pořízení.

Nechápu, kdo Nově ty tuny alkoholu bartruje. Jakákoli ženská postava depkaří nebo klevetí či intrikuje nad lahví levného vínka, mužská část ansámblu jede první pivní ligu, netýká se vyšší a střední třídy v Ulici (Hložánek, Masný, Pavel Miller, Eliáš), dává přednost vizouru (jo, já vím, Farského bych normálně započítal k vizouristům a kvalitnímu vínu, ale poté, co úměrně své demenci finančně pomohl Monice v kšeftu s Márou, už jej vedu jako levnovinaře a na jaře počítám, že se připojí k výše zmíněné bezdomovecké partě) a starostu Nykla, kterého, co se alkoholového vkusu týče, nejde nikam zařadit, protože prostě pokaždé vypije, co je na stole, rumovou pralinkou počínaje a absintem konče.

A to se ještě autoři chovají k Čechům ohleduplně, protože kdyby měly postavy v Ulici skutečně doslovně kopírovat typologii maloměšťáků a vzorků obyvatelstva, kterou zdařile reflektují, nechlastaly by dvě třetiny seriálu, ale všichni, až na syna Hejlových (je v prenatálním stavu, a tak zatím jen ochutnával maminčiny stříčky v době, kdy netušila, že je v tom) a otce, který by určitě chlastal taky, kdyby nebyl po smrti.

Ne, nebudu psát, ať toho nechají a začnou radši hulit jako já nebo hulení vás nezabije na rozdíl od chlastu. Jen ať se upijí k smrti, je to lepší než čekat na Eliáše, který je snad zpět na pár epizod, aby spustil další zábavné a zároveň fatální vyděračsko-nacisticko-bestiální inkviziční inferno, po kterém zbude jen spálená země a Emička hledající pejsánka, protože dítě umřít v televizi nesmí, a když bude naděje, že čokl žije, tak si to všichni zase pustíme i v pondělí.

Miluju Novu. A ten seriál! Protože je to možná moje ulice.

Protože každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. A zapomeňte na soudnost tvůrců, kteří s tímto nesouhlasí.

Protože ono to není jen na nich.

Protože Eliáš se neptá.

Protože Eliáše nic nezastaví.

Stejně jako mě, který ale jeho uznává jako jedničku, neboť Eliáš je solitér a dokonalé monstrum, i když nemá za prdelí mocného tatínka:-)

Těším se za týden…

(další část textu není určena divákům seriálu, ale pouze postavám a scenáristům Ulice)

P.S.: Mimořádné domácí úkoly:

Miki: Výhrůžkou Míši, že ti dá kopačky, se netrápit, ale naopak na ni nadšeně přistoupit, dobrý, jednou z ní bude dobrá matka tvých dětí, ale v posteli je s ní tutově nuda a ty chceš žít!

Mára: Sázíš na tom internetu na špatné příležitosti. Vsaď si na vítězství Vladka ve VyVolených. Sice malej kurz, ale máš to natuty, na Primě vědí…

Hejl: Podvádět těhotnou je hrozné, ale se sexem to bude po porodu všelijaké, co takhle cinknout Markétě. Jo tak, ty ses ponaučil. Fajn, povíme si to po dalších deseti letech manželského sexu.

Monika: NEVRACEJ SE K MÁROVI. SLYŠÍŠ? Slyšíš, ale nenasloucháš, viď? Já vím, že ho pořád miluješ. Jak jsi chytrá, tak jsi blbá!

Míša: Nežer! A nemáš-li vůli, tak žer, ale nehraj v seriálu. Brzy se ti budou smát, podívej se na Patricii Solaříkovou, která už by si neviděla na penis ve vzrušeném stavu, kdyby nebyla ženou (což už pomalu přestává být poznat)

Starý Pešek: Zavraždit dceru i vnučku je trošku nestandardní u slušného člověka, ale podle mě tě každý soud osvobodí. Ne proto, že jsou to podlé hyeny, ale proto, že další společné soužití s vlezlou Amálií už ti bude trestem samo o sobě.

Libor: Kopuluješ s alkoholičkou. Jsi alkoholik. Při kázání o desítce gambáče, kterou má v ruce sedmnáctiletý syn, tak působíš jako kokot a jako inteligentního absolventa lékařské fakulty by tě to mohlo napadnout samotného.

Eva Toužimská: Ježíši, tak už jim to dítě seber definitivně, je tvoje! A kdyby ti bylo líto Ljuby, vzpomeň si, že spolupracovala se Státní bezpečností a donášela na dalšího oblíbence lidí u televize – velitele četnické pátrací stanice Karla Harazima.

Ema: Tvůj problém není to, že Eva je trošku bez charakteru a otčím je zlý. Tvůj problém je, že otčím začne brzy být hodný. A to především v koupelně a při uspávání!

Hynek: Monika, Hynku! Monika! Hezká, čistotná, inteligentní a teď už i s vlastním podnikem a ještě po otci zdědí ten podíl ve fitku, kde pracuješ!!!!! Můžeš mi říct, na co čekáš???

Eliáš: První vem prosím, prosím, Miriam. Jo, já vím, že není skoro důvod a nasereš diváky. Udělej to prostě pro mě. Jen tak, z plezíru. Dík:-)