Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Úlevy protipotratovému hnutí? Jde o standardní spolupráci, tvrdí pošta. Politici kroutí hlavou

Hnutí pro život: Nadstandardní vztahy s ním nemáme, tvrdí pošta
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
kauza

Redakce eXtra.cz informovala o tom, že ultrakonzervativní protipotratové Hnutí pro život se chlubilo nadstandardními podmínkami se státní Českou poštou. Ta hnutí poskytla výraznou slevu. Ve firemním časopise České pošty navíc vyšel rozhovor s koordinátorkou hnutí. Pošta však tvrdí, že jde o standardní spolupráci. Oslovení politici se pak k celé záležitosti stavějí spíše kriticky. Pošta by se podle nich měla věnovat jiným činnostem.

Česká pošta je státní instituce, která by ze své podstaty měla být nezávislá. Jenže jak eXtra.cz informovalo, radikálně konzervativní Hnutí pro život, které se mimo jiné snaží o omezení potratů, se samo chlubilo tím, že dostalo od České pošty slevu na roznos čtyř milionů svých dopisů do všech českých domácností. Kromě toho také v interním časopise České pošty Poštoviny s nákladem 35 tisíc výtisků vyšel rozhovor s koordinátorkou hnutí. Časopis Poštoviny dostává každý zaměstnanec pošty. "Pozitivně přijal projekt Nesoudíme. Pomáháme i generální ředitel České pošty Roman Knap," uvádí se v newsletteru hnutí.

Česká pošta: S hnutím nespolupracujeme

Česká pošta původně na dotaz eXtra.cz nereagovala, po zveřejnění textu a v reakci na zjištění nyní její mluvčí tvrdí, že jde o standardní spolupráci: "V časopise pro zaměstnance České pošty Poštoviny vyšel jeden text, který popisoval formou rozhovoru práci Linky pomoci. Rozhodně nepropagoval žádné názory nebo postoje hnutí. Byl to jednorázový text, který neměl další pokračování. Česká pošta na této bázi s hnutím nijak nespolupracuje, komerční zakázky na roznos letáků jsou pro hnutí dostupné jako pro jakékoli jiné klienty za standardních podmínek," uvedl pro eXtra.cz mluvčí České pošty Matyáš Vytík.

"Stejně tak jsme v minulosti informovali o aplikaci Bright Sky, která je určená pro oběti násilí. Dále jsme v minulosti podporovali aktivitu Pride business forum, která pomáhá se zaváděním a udržením rovnosti na pracovišti. Dále dlouhodobě podporujeme preventivní programy proti melanomu nebo rakovině prsu. Jsme signatáři Charty diverzity, pomáháme se socializací vězňů, na poště najde díky zkráceným úvazkům práci plno matek samoživitelek," přirovnal hnutí, které aktivně bojuje proti potratům, k organizacím, které životy zachraňují a ne ukončují. "Pro společnost děláme spoustu aktivit, které třeba nejsou tolik vidět, ale o tom jsou důležitější," obhajuje Vytík rozhovor ohledně linky pomoci Hnutí pro život, která tvrdí, že se snaží pomoci ženám v tíživé životní situaci.

Jak však pro eXtra.cz uvedla Lilia Khoustnoutdinova, která se problematice reprodukčních práv dlouhodobě věnuje, může jít o manipulativní techniku, jak ženám potrat rozmluvit: "V Česku mě dostaly fejkové letáky, které se tváří jako linka bezpečí. Něco podobného jsem zažila, když jsem studovala v Oxfordu, a mrzí mě, že se podobné praktiky dostávají i do České republiky. Tehdy na Oxfordu byla skutečná podstata 'linky bezpečí' záhy odhalena a řešilo se to velmi razantně," dodala Lilia.

Kocmanová: Jde o nevhodný krok

Na to, zdali by se Česká pošta měla vůbec zapojovat do podobných kampaní, jsme se zeptali i politiků. "Pokud jsou tyto informace z médií pravdivé, nepovažuji podobný krok za vhodný. Státní podnik by neměl v podstatě za peníze daňových poplatníků propagovat jednostranné a mnohdy manipulativní informování o problematice interrupcí. Ženy v této velmi náročné životní situaci nepotřebují nátlak, ale mít prostor učinit svobodné uvážené rozhodnutí na základě vyvážených informací," myslí si poslankyně za Piráty Klára Kocmanová, která v Poslanecké sněmovně iniciovala dopis kritizující polskou vládu ohledně přístupu k interrupcím.

Nacher: Chyba by byla selektivnost, chci zdravý rozum, a ne se vracet do středověku

Poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher pak nabízí svůj pohled: "Za mě platí teze: Buď se ty státní a polostátní firmy v těchto společenských věcech nemají angažovat vůbec a nebo ve všech. Mně by vadilo to, pokud by to bylo selektivní, tedy pokud by těmto pomohli a jiné odmítli," myslí si Nacher, který v roce 2018 napsal knihu o politické korektnosti "Šílenosti doby korektní".

Podle Nachera je však otázkou, zdali má Česká pošta vůbec tyto věci řešit: "Já bych byl spíše pro to, aby se věnovali věcem, které jsou jim bližší, a pokud mají peníze navíc, tak aby podporovali věci související s jejich činností. Za mě bych se do toho nepouštěl," dodává poslanec.

A jak se Nacher dívá na snahy Hnutí pro život? "Zpřísnění potratů se neobávám. Toto jsou názory, které nás vracejí někam do středověku. V tomto se konzistentně snažím pohybovat v 21. století. Mám pocit že tu na sebe naráží dva proudy - jeden zaspal ve středověku a tyto snahy vedou ke smutným situacím a na druhé straně jsou tu snahy o dělení lidí na 25 pohlaví, nikoho se nedotknout, odstranění symbolu ženy na dámských vložkách atd., a to mi přijde druhý extrém. Mně tam chybí zdravý selský rozum," vysvětluje svou pozici Nacher.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy