Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Lidé až do července nemusí platit nájem: Co všechno dalšího schválili poslanci

Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Schválená opatření
Ve středu se konala mimořádná schůze ve Sněmovně, která se protáhla až do čtvrtečních ranních hodin. Poslanci jednali o novelách spjatých s koronavirem. Nakonec schválili všech 15 vládních opatření, jako je například zmírnění pravidel insolvencí a exekucí či ochrana nájemců.

Poslanci ve středu v devět hodin ráno zasedli ve Sněmovně, aby rozhodli o speciálních opatřeních, jež chce vláda přijmout kvůli koronavirové epidemii. Mimořádná schůze se protáhla a byla ukončena až před třetí hodinou ranní ve čtvrtek. Ve Sněmovně se nakonec schválily všechny vládní novely spojené s nákazou Covid-19 Poslanci se na další řádné schůzi sejdou až 21. dubna. Schválená opatření nyní míří do Senátu, nakonec je musí podepsat prezident a až poté vstoupí v platnost. Co všechno bylo schváleno?

Ochrana nájemců

Sněmovna schválila, že nájemci, kteří přišli kvůli koronaviru o zaměstnání, tudíž příjem, nemohou být vyhozeni z bytu. Pronajímatelé by měli tolerovat neplacení nájemníků až do konce července.

Zároveň zákon odkládá i splátku půjčky od Státního fondu rozvoje bydlení.

Nájmy firem

V případě, že firma musela kvůli krizovým opatřením zavřít provozovnu, může zažádat o odklad splátek za nájem. Platí to pro období od 12. března do 30. června, splátky pak musí uhradit do konce letošního roku. Neplacení se vztahuje pouze na nájemné, nikoli na služby a energie.

Cestovní kanceláře

Cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru, jež měly proběhnout od 20. února do 31. srpna. Namísto toho budou klientům vydávat poukazy.

Poukazy mohou odmítnout lidé ze zranitelných skupin, jako jsou třeba senioři či nezaměstnaní.

Exekuce a insolvence

Pokud mají podnikatelé či firmy hospodářské potíže, mohou na sebe sami podat insolvenční návrh. Exekuce movitých věcí a nemovitostí se pozastavují do konce června.

Samozřejmě budou platit výjimky. Pozastavení se nebude týkat například dluhů na výživném, za újmy na zdraví a z úmyslných trestných činů.

Pokuty za porušení opatření

Policisté i strážníci mají možnost udělovat pokuty až do výše 10 tisíc korun těm, kteří poruší vládní opatření související s bojem proti koronaviru. Tím je například míněno nenošení roušek či scházení se více než ve dvou lidech mimo jednu domácnost.

Co dalšího prošlo Sněmovnou, se podívejte do fotogalerie.

Související články

Další články