Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Ukrajinský prezident reaguje na přiznání Íránu ostrým prohlášením: Tohle všechno Kyjev požaduje

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
pád letadla
Celý svět se v sobotu nad ránem dozvěděl krutou pravdu. Írán přiznal svou fatální chybu, že omylem sestřelil civilní letadlo ukrajinských aerolinek, ve kterém v tu chvíli bylo 176 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj teď vydal prohlášení, ve kterém po Íránu požaduje kompenzaci za materiální škody a především za oběti na lidských životech.

Zelenskyj vydal v sobotu dopoledne ostré prohlášení reagující na přiznání Íránu, že za pád letadla ukrajinských aerolinek může jejich protivzdušná obrana.„Dnešní ráno nebylo dobré, ale přineslo pravdu. Ještě předtím, než mohla mezinárodní komise dokončit svoji práci, Írán se přiznal k sestřelení našeho letadla,“ píše v prohlášení Zelenskyj.

Kompenzace

Kyjev požaduje plné a oficiální přiznání viny Íránu, omluvu a finanční kompenzaci. „Očekáváme, že Írán povede kompletní a otevřené vyšetřování, požene zodpovědné lidi ke spravedlnosti, vrátí těla zemřelých, zaplatí kompenzace a vydá oficiální omluvu diplomatickými kanály,“ uvádí ukrajinský prezident.

Dále požaduje, aby dalšímu vyšetřování incidentu Írán nijak nebránil a nesnažil se do něho vkládat uměle vytvořené překážky. „Našich 45 odborníků potřebuje úplný přístup a zapojení, aby mohla být nastolena spravedlnost,“ doplnil.

Přiznání

Už ve čtvrtek se začalo silně spekulovat o tom, že byl ukrajinský letoun, který se 8. ledna krátce po startu z letiště v Íránu zřítil, sestřelen. Jako první o tom informoval americký týdeník Newsweek s odkazem na tři spolehlivé zdroje. V sobotu ráno tuto šokující informaci potvrdilo i íránské ministerstvo zahraničí a kanadský premiér.

Související články

Další články