Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Ukrajina má nového prezidenta. Herec Zelenskyj drtivě porazil Porošenka

Je rozhodnuto
Na Ukrajině mají jasno o svém prezidentovi. V nedělních prezidentských volbách zvítězil politický nováček a herec Volodymyr Zelenskyj (41). Rodák z města Kryvyj Rih získal v druhém kole hlasování 73 procent hlasů, což je drtivé vítězství. Obhajující prezident Petro Porošenko pouhých 24,6 procenta. Vyplývá to ze sečtení téměř 75 procent hlasovacích lístků. A o hlavě státu tak je svým způsobem rozhodnuto.

Skutečnost, že Ukrajinci chtějí v čele státu novou tvář, svědčí to, že Zelenskyj volby vyhrál bez jakýchkoli politických zkušeností. Voličům ve své kampani spíš jen obecně sliboval boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a také to, na co Ukrajinci hodně slyší – ukončení války na východě země.

Porošenko již po zveřejnění odhadovaných výsledků v neděli večer uznal svou porážku. Prohlásil ale, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. Zelenskyj slíbil, že jejich důvěru nezklame. "Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat

Další články