Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Ukázka z autobiografie Karla Gotta: Otcem být nechtěl, přesto se jím stal. O dcerách se dozvěděl velmi netradičně

Karel Gott
Zdroj: Profimedia
Vzpomínky

Zpěvák Karel Gott (†80) připravoval svou autobiografii několik let a dne 14. července, v den jeho nedožitých dvaaosmdesátých narozenin, spatří světlo světa. Blesku se podařilo získat exkluzivní ukázky z nové knihy, v nichž Gott popisuje to, jak se o svých dvou dcerách dozvěděl velmi netradičně a po telefonu. 

Maminka Karla Gotta si dlouho přála vnouče, ale zpěvák žil pouze pro hudbu. Vše se změnilo, když mu cestu zkřížila Antonie Zacpalová (80), s níž se seznámil v roce 1970 během natáčení písně Lady Carneval. „Zájmu krásné tanečnice se nedalo odolat. Připadal bych si jako hlupák, kdybych její zájem ignoroval,” vzpomíná Karel podle Blesku.

Nabídl jí odvoz domů, ale nezůstalo jen u toho. „Nad ránem jsem opouštěl její žižkovský byt s tím, že si někdy zavoláme,“ popisuje zpěvák. Znovu po dvou letech, kdy se scénář opakoval: „Zase jsem jí neodolal a nabídl odvoz. Tentokrát naše cesta vedla ke mně do strašnické vily. Strávili jsme spolu večer. Považoval jsem to za hezkou epizodu,” tvrdí Karel.

Nečekaná dcera

Za pár měsíců Gottovi zazvonil telefon. „Tak kdy se přijedeš podívat?” zeptala se Antonie ve sluchátku. Co, prosím?” ptal se zaskočeně Karel. Nic mu zdá se nedocházelo, ani když v pozadí slyšel dětský pláč. „No, kdy se přijedeš podívat na svou dceru?” odpovídala. „Na jakou dceru?” stále nechápal. „Na Dominiku! Je to naše miminko. Tvoje dítě,” řekla Tonka do telefonu a v tu chvíli se Karel rozechvěl. „Cítil jsem to trochu jako podraz. Lhostejno, zda z lásky, nebo vypočítavosti.” Trvalo mu poté půl roku, než dokázal za matkou své dcery jít.

„Kde se tady bereš?“ je překvapená Antonie, když Karel bez ohlášení zvoní u jejích dveří a v ruce má zabalenou velkou plyšovou opici. „Přišel jsem se podívat na Dominiku. Můžu dál?” ptá se nejistě. Když svou dceru poprvé spatří, zaujmou ho její oči, stejné jako jeho. Vůbec poprvé v životě drží v náručí miminko. „Je heboučká a voní, moje Dominika,” rozplývá se táta.

Potomka tajil i před rodiči

Prvních devět let ji Karel navštěvoval jen zřídka. „Dokud ještě žila moje maminka, úzkostlivě jsem dbal na to, aby se nevědělo, že mám potomka. A tak jsem za dcerkou chodil potají,” vypráví zpěvák. Antonii a malé Dominice pořídil na Vinohradech mezonetový byt, který jim celý vybavil.

Až před smrtí jeho tatínka Karla (†71) v roce 1982 se v Karlovi něco pohnulo, a proto se prvorozenou dceru rozhodl představit světu během natáčení vánočního televizního pořadu Zadáno pro Karla Gotta v Divadle Spejbla a Hurvínka. „Už nemělo smysl zapírat. Kdo se zeptal, hrdě jsem přiznal, ostatně podobou nebylo pochyb. Ale říct to do televizních kamer jsem nedokázal. Pořad běžel v televizi na Štědrý den a k mé velké lítosti ho táta neviděl,” lituje zpěvák, jehož tatínek zemřel čtyři dny před Vánocemi. Gott se od té doby k Dominice všude veřejně hlásil a nechal se s ní nafotit i pro německý časopis nebo pro Mladý svět.

Druhorozená dcera byla také překvapením

Matkou druhorozené dcery Lucie se stala Gottova skalní fanynka Iveta Kolářová (54). Poprvé se s ní setkal po natáčení v Kladně, když ho prosila, zda by ji nemohl svést domů. Vysadil ji v Podolí a tím to skončilo, jenže za rok a půl na něj čekala znovu. Tentokrát před šatnou v kulturním domě v Ládví, kam si přišel zpěvák převzít ocenění Televizní rosnička.

„I jméno už mi vypadlo z hlavy. Více než svým vzhledem mě zaujala rozhodností, se kterou se odvážila probojovat až k mé šatně, aby se připomněla,” líčí zpěvák s tím, že si vyměnili telefonní čísla a on ji pak pozval na Bertramku. „Dali jsme si dobré víno, prožili bez rozpaků vášnivý večer a pak jsem jí zavolal taxi. Prostě oboustranné svobodné setkání na jediný večer, přičemž z mé strany nenastal důvod se znovu scházet,“ vyprávěl dál zpěvák. Poté se stalo něco podobného, co už si zažil s Antonií.

Když mu po sedmi měsících zavolala, že s ním potřebuje mluvit, na Gotta přišly mrákoty. „Ahoj, Karle! Čekáme spolu holčičku. Narodí se za dva měsíce,“ oznámila mu. Prožili spolu jen jednu noc, vůbec se neznali a věděl o ní jen to, že pracuje jako prodavačka.

K dcerám si hledal cestu dlouho

Nemohl jsem skousnout, že jsem byl zase obejit. Tím hůř, že jsem k Ivetě necítil vůbec nic. Proto jsem se s tím tentokrát vyrovnával snad ještě hůř než u Toničky,“ přiznal zpěvák. Na svou dcerku Lucii se šel podívat krátce po narození, ale žádnou podobu v ní neviděl. I proto zpočátku pochyboval o otcovství, ačkoliv jak dcerku, tak údajnou matku Lucii finančně i materiálně zabezpečil.

K Dominice si hledal cestu dlouho a u Lucie to bylo ještě déle. „Postupem času, jak rostla, jsem začal víc a víc jihnout. Také už jsem v její tváři poznával aspoň lehké rysy po otci. Minimálně obočí měla určitě moje. Někdy člověku stačí maličkost,“ vypráví Karel, který se k dceři přiznal až po pěti letech. Obě matky i dcery zpěvák vždy zabezpečil a postupem let se v pěti všichni několikrát ročně scházeli. „Lucce jsem v jejích osmnácti letech koupil byt v Košířích a otevřel jí, stejně jako Dominice, vlastní účet,“ přiznává Gott.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy